EPISODE · Aug 9, 2024 · 46 MIN
Mariusz Kamiński "Gorączka uranowa"
from Reportaż Radia Lublin · host Radio Lublin
Po zakończeniu II Wojny Światowej, po wybuchu amerykańskich bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki, Związek Radziecki na wielką skalę zaczął prowadzić badania nad tą bronią. Niezbędna do jej produkcji była ruda uranu, której pozyskiwaniem zajmowały się zakłady R1 zlokalizowane w Sudetach Zachodnich (w okolicach Karpacza). Ich działalność była ściśle tajna. Do pracy, na kierownicze stanowiska, ściągnięto radzieckich specjalistów, a rudę uranu wywożono do ZSRR pociągami i …. samolotami. O „gorączce uranowej”, która trwała do 1973 roku, opowiadają Franciszek Gawor (na zdjęciu) były dyrektor ds. technicznych ZPR-1 w Kowarach, związany z górnictwem od 1956 roku oraz przewodnicy Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalnia „Liczyrzepa” - Sztolnie Kowary.
What this episode covers
Po zakończeniu II Wojny Światowej, po wybuchu amerykańskich bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki, Związek Radziecki na wielką skalę zaczął prowadzić badania nad tą bronią. Niezbędna do jej produkcji była ruda uranu, której pozyskiwaniem zajmowały się zakłady R1 zlokalizowane w Sudetach Zachodnich (w okolicach Karpacza). Ich działalność była ściśle tajna. Do pracy, na kierownicze stanowiska, ściągnięto radzieckich specjalistów, a rudę uranu wywożono do ZSRR pociągami i …. samolotami. O „gorączce uranowej”, która trwała do 1973 roku, opowiadają Franciszek Gawor (na zdjęciu) były dyrektor ds. technicznych ZPR-1 w Kowarach, związany z górnictwem od 1956 roku oraz przewodnicy Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalnia „Liczyrzepa” - Sztolnie Kowary.
NOW PLAYING
Mariusz Kamiński "Gorączka uranowa"
No transcript for this episode yet
Similar Episodes
Jun 24, 2026 ·12m
Jun 24, 2026 ·12m