Odc. 2 Listy z Peerelu
Korespondencja z rodzicami z połowy lat 80. Zbigniewa Gluzy, założyciela Ośrodka KARTA i redaktora naczelnego kwartalnika „Karta”, aresztowanego w marcu 1985 za podziemną działalność opozycyjną i osadzonego w areszcie śledczym na Mokotowie. Listy...
First published
10/05/2020
Genres:
history
Listen to this episode
Summary
Korespondencja z rodzicami z połowy lat 80. Zbigniewa Gluzy, założyciela Ośrodka KARTAi redaktora naczelnego kwartalnika „Karta”, aresztowanego w marcu 1985 za podziemnądziałalność opozycyjną i osadzonego w areszcie śledczym na Mokotowie.Listy czytał: Sławomir Holland Komentarz: Zbigniew Gluza Nagranie i montaż: Radek Sączek
Duration
Parent Podcast
Listy z XX wieku
View PodcastSimilar Episodes
Kulturalny Alfabet Niepodległości – LISTY
Release Date: 08/30/2018
Description: W kolejnym odcinku Kulturalnego Alfabetu Niepodległości zapraszamy do wysłuchania Tomasza Bocheńskiego, krytyka literackiego, literaturoznawcy, wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego, który opowie nam o tym, jaką rolę w w dialogu filozoficznym odgrywały w XX wieku listy.… Czytaj dalej Artykuł Kulturalny Alfabet Niepodległości – LISTY pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
Explicit: No
Radio MORS - Queer as MORS - 29.05.2022
Release Date: 06/21/2022
Description: W tym odcinku Tomek opowiada historię osób LGBTQ+ od czasów starożytnych do połowy XX. wieku naszej ery, zarówno w Europie, jak i na świecie. Towarzyszy mu muzyka z połowy XX. wieku. Merytorycznie duża część odcinka została przygotowana przez Kaisę Zakrzewską z SKN Tęczowy Port UG.
Explicit: No
ANDRZEJ LEDER 3 Psychoanaliza idei XX wieku: Język filozoficzny opuścił Niemcy…
Release Date: 12/21/2022
Description: WYKŁADY ANDRZEJA LEDERA Psychoanaliza idei XX wieku Język filozoficzny opuścił Niemcy… Język filozoficzny opuścił Niemcy i zamieszkał w Paryżu. Stało się to pod koniec lat czterdziestych XX wieku; można podejrzewać, że wyruszył w drogę wraz z kopertą, w którą Martin Heidegger włożył swój list do Jeana Beaufreta, znany jako List o humanizmie.
Explicit: No
Miechowicki pałac Tiele-Wincklerów
Release Date: 09/14/2021
Description: Na początku XX wieku był domem rodu Tiele-Wincklerów. Tu urodziła się i spędziła pierwsze lata życia Ewa von Tiele-Winckler, znana później jako Matka Ewa. W połowie XX wieku popadł w ruinę. Po kilkudziesięciu latach do pałacu w Miechowicach znów powróci życie. O tym, jak zaaranżowano w nim przestrzeń oraz jaką będzie pełnił funkcję, a także o nowym sezonie artystycznym Beceku rozmawiamy z Krystyną Jankowiak-Markwicą, dyrektorką Bytomskiego Centrum Kultury.
Explicit: No
Similar Podcasts
Dalszy ciąg sztuki, jutro odegrany zostanie - odc. 1
Release Date: 11/03/2021
Authors: Magdalena Prochasek
Description: Historia powstawania teatru łódzkiego na przełomie XIX i XX wieku.
Explicit: No
Postacie XX wieku
Release Date: 03/28/2021
Authors: J. F.
Description: Stare audycje z PR
Explicit: No
poezja – MarzenaWysocka.pl
Release Date: 12/14/2021
Description: "Życie jest poezją, chyba że jej nienawidzisz". K. Pieczynski Listy z Ameryki
Explicit: No
Lektury szkolne
Release Date: 04/27/2021
Authors: Paweł
Description: Audiobook Rozpoczynam serię nagrań lektur szkolnych, które mogę zrealizować czerpiąc z listy wolnelektury.pl
Explicit: No
Zakłócenia częstotliwości
Release Date: 08/12/2020
Authors: Mikołaj i Wojtek
Description: Jesteśmy dwójką kolegów z Krakowa, którzy zdecydowali się nagrywać podcast, aby dzielić się z innymi naszymi zainteresowaniami, spostrzeżeniami a także ciekawostkami i informacjami. Wybierz z listy odcinek, którego tematyka najbardziej Cię interesuje!
Explicit: No
HISTORIA ZNA TAKIE PRZYPADKI [ŁUKASZ MIESZKOWSKI]
Release Date: 12/17/2021
Authors: newonce.radio
Description: Przybysz z przeszłości? Coś w tym stylu. Łukasz Mieszkowski, historyk i artysta plastyk w pierwszej historycznej audycji na antenie newonce.radio. Historycznej, bo historycznej. A ponieważ rzadko uczymy się na błędach, to warto sobie o nich przypominać. Historia Polski w XX wieku potraktowana problemowo, a nie chronologicznie.
Explicit: No
NIEDOPOWIEDZENIA NIEDOPOMYŚLENIA
Release Date: 08/31/2020
Description: Podcast rodem z XX wieku, ni to komedia, ni to dramat, a właściwie to jedno i drugie po trochu.Opowiadam o tym, jak żyć, gdy się nie jest batmanem, o sprawach bardzo poważnych i bardzo błahych, o wszystkim co chcielibyście, ale boicie się powiedzieć.http://niedopowiedzenia-niedopomyslenia.plniedopowiedzenia.insta
Explicit: No
Rap historyk
Release Date: 04/28/2021
Authors: Damian Kreczmer
Description: Podcast opowiada i historii hip-hopu od lat 70. XX wieku po czasy dzisiejsze. Audycje o największych zespołach, wydarzeniach, kontrowersjach. O tym jak muzyka zmieniała się przez lata.
Explicit: No
Interaktywne Muzeum Gniezna
Release Date: 12/18/2021
Authors: Interaktywne Muzeum Gniezna
Description: Interaktywne Muzeum Gniezna to podcast historyczny. Pisane dla podcastu powieści i artykuły - rozwikłane tajemnice. Historia pisana przez pryzmat konkretnych ludzi, kamienic, fyrtli i winkli. Gniezno - Miasteczko, którego historia to nie tylko wczesneśredniowiecze, choć to ono jest jego początkiem i treścią. Opowieści z XIX i XX wieku. Historie oparte na pamiętnikach, opowiadaniu prawdziwych uczestników wydarzeń.
Explicit: No
Dom Spotkań z Historią
Release Date: 04/30/2021
Authors: Dom Spotkań z Historią
Description: Wsłuchaj się w historię, miasto, ludzi... Jesteśmy warszawską instytucją kultury. Zajmujemy się dwudziestowieczną historią Europy Środkowo-Wschodniej, Polski, a zwłaszcza Warszawy. Skupiamy się na popularyzowaniu historii społecznej i mikrohistorii opartej na relacjach świadków, domowych archiwach, często – nieznanych kolekcjach zdjęć. Wspólnie z Ośrodkiem KARTA prowadzimy Archiwum Historii Mówionej (AHM), największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku.
Explicit: No
Rozmowy Pokojowe
Release Date: 04/11/2021
Authors: Andrzej & Marcin
Description: Andrzej i Marcin w krótkiej formie dyskutują na tematy związane z grami komputerowymi, światami fantasy i historią. W pierwszej serii udajemy się w sentymentalną podróż po klasycznych grach z początku XXI wieku, oceniając je z dzisiejszej perspektywy.
Explicit: No