PODCAST · business
Market Risk TR
by Market Risk
https://tabildot.com.tr/marketrisk/https://tabildot.com.tr/marketriskustr/Market Risk, finans dünyasını yakından takip edenler için hazırlanan Türkçe bir podcast. Şirket bilançoları, hisse analizleri ve ekonomik gelişmeleri sade bir dille ele alıyoruz.📌 Bu podcast Türkçe’dir.
-
852
Ülker Bisküvi 2026 1. Çeyrek Finansal Analizi: Kâr ve Hasılat Verileri
Ülker Bisküvi 2026 yılının ilk çeyreğinde 33,9 milyar TL hasılat elde ederek pazar gücünü korumuştur Şirketin net dönem kârı 1,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, ana ortaklık paylarına düşen kâr 1,58 milyar TL olmuştur Uluslararası operasyonlar 9,4 milyar TL hasılat ile toplam gelirlerin yaklaşık %28'ini oluşturmuştur Şirketin bu dönemdeki toplam FAVÖK (EBITDA) tutarı 5,1 milyar TL olarak kaydedilmiştir Toplam varlıklar 31 Mart 2026 itibarıyla 134,6 milyar TL seviyesine ulaşmıştır Enflasyon muhasebesi uygulamaları kapsamında 1,09 milyar TL net parasal pozisyon kazancı finansal tablolara yansıtılmıştır Şirketin yurt içi satışları 24,4 milyar TL ile hasılatın ana motoru olmayı sürdürmüştür
-
851
İş Yatırım 2026 İlk Çeyrek Finansal Sonuçları ve Bilanço Analizi
İş Yatırım 2026 Birinci Çeyrek Önemli GelişmelerKonsolide Varlık Büyüklüğü: Grubun toplam varlıkları 31 Mart 2026 itibarıyla 165.679.522 Bin TL seviyesine ulaşarak güçlü bir büyüme sergilediNet Kar Performansı: Enflasyon muhasebesi etkileri dahil edildiğinde, ana ortaklık payına düşen net dönem karı 846.034 Bin TL olarak kaydedildiToplam Hasılat: Şirketin 1 Ocak - 31 Mart 2026 dönemindeki konsolide hasılatı 470.382.804 Bin TL seviyesinde gerçekleştiEnflasyon Muhasebesi Uygulaması: TMS 29 uyarınca yapılan düzeltmeler sonucunda 2.100.600 Bin TL tutarında net parasal pozisyon kaybı raporlandıNakit ve Likidite Yapısı: Dönem sonu itibarıyla nakit ve nakit benzerleri 41.090.525 Bin TL tutarına ulaşarak likidite gücünü teyit ettiTemettü Dağıtımı: Şirket Genel Kurulu'nda alınan karar doğrultusunda 4.750.000 TL tutarındaki nakit temettü ödemesi Nisan 2026 başında tamamlandıİştirak ve Bağlı Ortaklıklar: İş Portföy, İş Girişim ve Tatilbudur gibi iştiraklerin konsolide sonuçlara katkısı operasyonel çeşitliliğin korunmasında etkili oldu
-
850
🔴 ISDMR 2026-03 Bilanço Analizi | İskenderun Demir ve Çelik
İskenderun Demir ve Çelik 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu: Öne Çıkan Başlıklarİskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir) tarafından yayımlanan 1 Ocak – 31 Mart 2026 dönemine ait özet finansal tablolar, şirketin hem karlılık hem de operasyonel büyüme açısından güçlü bir performans sergilediğini ortaya koymaktadır. İşte raporun en önemli noktaları:Net Dönem Karında Belirgin Artış: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğinde 1.502.626 bin TL net dönem karı elde etti. 2025 yılının aynı döneminde bu rakam 1.027.021 bin TL seviyesindeydi; bu da yıllık bazda karda ciddi bir yükselişe işaret ediyor.Hasılat ve Brüt Kar: İsdemir, ilk üç aylık dönemde 31.667.568 bin TL hasılat elde etti. Satışların maliyeti sonrasında oluşan brüt kar ise 2.665.922 bin TL olarak gerçekleşti.Aktif Büyüklük: Şirketin toplam varlıkları, 2025 yıl sonundaki 237,2 milyar TL seviyesinden, 31 Mart 2026 itibarıyla 244.029.799 bin TL seviyesine yükseldi. Bu varlıkların yaklaşık 140 milyar TL'sini duran varlıklar oluşturmaktadır.Rekor Temettü Kararı: 26 Mart 2026 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, hisse başına 4,50 TL (toplamda 13.050.000 bin TL) nakit temettü dağıtılması kararlaştırıldı. Temettü ödemelerinin 3 Haziran 2026 tarihinde başlaması planlanıyor.İstihdam: Şirket bünyesinde 31 Mart 2026 itibarıyla toplam 4.959 personel (3.597 saat ücretli, 1.362 aylık ücretli) görev yapmaktadır.Finansal Yapı ve Borçlanmalar: Şirketin toplam borçlanmaları 37.669.058 bin TL düzeyindedir. Borçların büyük bir kısmını sabit faizli ABD Doları cinsinden krediler oluşturmaktadır.
-
849
ADX ve MACD ile Trend Analizi Stratejileri
Sunulan kaynaklar, finansal piyasalardaki fiyat eğilimlerini belirlemek ve bu hareketlerin gücünü ölçmek için kullanılan çeşitli teknik analiz yöntemlerini incelemektedir. Yazarlar, piyasa yönünü tayin etmek amacıyla ADX ve MACD gibi göstergelerin birlikte kullanımını, oynaklık bazlı durdurma noktalarını ve farklı zaman dilimlerini içeren stratejileri ele almaktadır. Metinlerde, kısa ve uzun vadeli trendlerin birbirinden nasıl ayrıldığı açıklanırken, KST ve trendscore gibi özel puanlama sistemleri aracılığıyla yatırımcıların karar mekanizmalarını nasıl iyileştirebileceği üzerinde durulmaktadır. Temel amaç, piyasa psikolojisinin yansıması olan fiyat hareketlerini matematiksel modellerle anlamlandırarak başarılı işlemler gerçekleştirmektir. Bu belgeler, hem profesyonel hem de yeni yatırımcılar için teknik göstergelerin yorumlanması ve hatalı sinyallerin ayıklanması konusunda rehberlik etmektedir.Bu kaynak, finansal piyasalardaki fiyat eğilimlerini doğru analiz etmek amacıyla çeşitli yazarlar tarafından sunulan teknik stratejileri ve gösterge yöntemlerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Metin, piyasanın yönünü ve hareketin şiddetini belirlemek için ADX ve MACD gibi araçların birlikte kullanımını, piyasa döngülerinin kısa, orta ve uzun vadeli evrelerini ve oynaklık temelli volatilite göstergelerinin trend takibindeki kritik rolünü detaylandırmaktadır. Temel amaç, yatırımcıların piyasa gürültüsünden arınarak trendin başlangıç ve bitiş noktalarını rasyonel verilerle saptamalarına yardımcı olmak ve başarılı işlem olasılığını artırmaktır. Ayrıca, Trendscore gibi özgün puanlama sistemleri aracılığıyla piyasanın yönsel gücü sayısallaştırılmakta ve farklı zaman dilimlerinin entegrasyonuyla daha güvenilir bir teknik analiz çerçevesi oluşturulmaktadır.
-
848
Pegasus Finansal Tabloları 2026 Verileri ve Havacılık Sektörü Analizi
Zarar açıklayan Pegasus nasıl nakit bastıPegasus Hava Taşımacılığı 2026 Yılı İlk Çeyrek Finansal AnaliziÖnemli BaşlıklarHasılat Performansı: Pegasus 2026 yılının ilk üç ayında hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre artırarak 32,7 milyar TL seviyesine ulaştırdıNet Dönem Zararı: Şirket 2026 yılının ilk çeyreğinde 7,7 milyar TL net dönem zararı kaydetti; bu rakam geçen yılın aynı döneminde 2,6 milyar TL seviyesindeydiFilo Genişleme Stratejisi: 31 Mart 2026 itibarıyla şirketin 141 adet uçak için kesin siparişi ve alım hakkı bulunuyor; bu uçakların 2034 yılına kadar teslim alınması planlanıyorMaliyet Yapısı: Dönem içindeki en büyük gider kalemi 10,7 milyar TL ile yakıt giderleri olurken onu 8,4 milyar TL ile personel giderleri takip ettiİnsan Kaynakları: Grubun tam zamanlı çalışan sayısı stratejik büyümeye paralel olarak 9.774 kişiye yükseldiVarlık Yapısı: Şirketin toplam varlıkları 421,1 milyar TL'ye ulaşırken özkaynakları 115,7 milyar TL olarak açıklandı
-
847
BİM 2026 1. Çeyrek Finansal Sonuçları ve Kar Analizi
Öne Çıkan Başlıklar2026 yılının ilk çeyreğinde toplam hasılat 212,8 milyar TL seviyesine ulaştıŞirketin net dönem karı 6,5 milyar TL olarak gerçekleştiMart 2026 itibarıyla toplam mağaza sayısı 14.576'ya yükseldiToplam çalışan sayısı 103.351 kişiye ulaşarak büyük bir istihdam gücü sergilediEsas faaliyet karı 2,5 milyar TL seviyesine çıkarak güçlü bir finansal iyileşme gösterdi
-
846
Astor Enerji Hisse Analizi: 2026 Yılı 1. Çeyrek Finansal Sonuçları
Astor Enerji 2026 İlk Çeyrek Finansal Raporu Öne Çıkan GelişmelerHasılat Artışı: Şirketin hasılatı 31 Mart 2026 itibarıyla 9,28 milyar TL seviyesine ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre güçlü bir büyüme sergilediNet Kârlılık: Net dönem kârı 1,18 milyar TL seviyesinden 1,81 milyar TL seviyesine yükseldiPay Başına Kazanç: Yatırımcılar için kritik bir gösterge olan pay başına kazanç 1,19 TL'den 1,82 TL'ye çıktıVarlık ve Özkaynak Yapısı: Toplam varlıklar 58,63 milyar TL'ye ulaşırken toplam özkaynaklar 38,40 milyar TL olarak kaydedildiİstihdamda Büyüme: Şirket bünyesinde çalışan personel sayısı 2.585 kişiye ulaşarak operasyonel genişlemeyi desteklediStratejik Yapılanma: Raporlama dönemi sonrası Astor Şarj A.Ş'nin kuruluşu tescil edildi ve şirketin halka açıklık oranı %42,75 seviyesine yükseldiYatırım Teşvikleri: Şirket çeşitli yatırım teşvik belgeleri kapsamında vergi indirimi ve sigorta primi desteklerinden yararlanmaya devam etti
-
845
Borsada Bölge Ticareti ve Momentum, İvme ve Fiyat (MAP) Stratejisi
Momentum, İvme ve Fiyat (MAP) Momentum, Hızlanma (Acceleration) ve Fiyat (Price) (MAP) Bu metin, finansal piyasalarda kârı maksimize etmek için geliştirilen ve Momentum, İvme ve Fiyat (MAP) unsurlarına dayanan bir alım-satım stratejisini anlatmaktadır. Yatırımcıların piyasa yönüyle tam uyum içinde olduğu Yeşil ve Kırmızı Bölgeler, saldırgan bir şekilde pozisyon artırmak için anahtar sinyaller olarak tanımlanır. Renk kodlu grafik çubukları aracılığıyla piyasanın "nefes alıp vermesi" izlenerek, trendin gücü ve olası dönüş noktaları kolayca takip edilebilir. Strateji, risk yönetimi için beş ardışık çubuktan sonra pozisyon artırmayı durdurmayı ve kar alımı için takip eden stoplar kullanmayı önerir. Gri Bölgeler ise piyasanın kararsız olduğu geçiş dönemlerini simgeleyerek yatırımcıyı temkinli olmaya davet eder. Sonuç olarak kaynaklar, yatırımcıların en uygun piyasa koşullarında disiplinli bir şekilde hareket ederek yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmasına rehberlik eder.Kaynaklara göre MAP, bir ticaret stratejisinde maksimum yatırım getirisi (ROI) elde etmek için kullanılan ve Momentum, Hızlanma (Acceleration) ve Fiyat (Price) bileşenlerinden oluşan bir "kâr yol haritası"dır. Bu üç bileşen aynı yönde hizalandığında, piyasanın tamamen sizin lehinize olduğu ve agresif davranma zamanının geldiği kabul edilir.Bu stratejinin detaylı bileşenleri ve işleyişi şu şekildedir:1. MAP Bileşenlerinin TanımıMomentum (M): Kaynaklarda AO (Awesome Oscillator) grafiği ile temsil edilir. Eğer AO çubuğu bir önceki çubuktan yüksekse momentum yukarı, düşükse aşağı kabul edilir.Hızlanma (Acceleration - A): AC (Accelerator Oscillator) grafiği ile takip edilir. Momentumun yönündeki hız değişimini gösterir.Fiyat (Price - P): Fiyat çubuğunun kapanış değeridir. MAP sinyalinin tamamlanması için fiyatın da momentum ve hızlanma ile aynı yönde hareket ederek bir önceki kapanışın üzerinde (boğa piyasası için) veya altında (ayı piyasası için) kapanması gerekir.Yeşil Bölge (Green Zone): Hem AO (Momentum) hem de AC (Hızlanma) bir önceki çubuktan yüksekse oluşur. Bu, piyasanın çok boğa (bullish) olduğunu gösterir.Kırmızı Bölge (Red Zone): Hem AO hem de AC bir önceki çubuktan düşükse oluşur. Bu, piyasanın çok ayı (bearish) olduğunu gösterir.Gri Bölge (Gray Zone): AO ve AC farklı yönlerde olduğunda (biri yeşil, biri kırmızı) oluşur. Bu durum piyasanın bir geçiş (transition) aşamasında olduğunu veya nefes aldığını gösterir.Momentum hala yönünüzde olmalı (AO rengi uygun olmalı).Hızlanma yönünüzde hareket etmeli (AC rengi uygun olmalı).Fiyat, önceki barın üzerinde (alış için) veya altında (satış için) kapanmalıdır.5 Bar Kuralı: Piyasanın sonsuza kadar aynı yönde gitmeyeceği ("nefes alması gerektiği") varsayıldığından, üst üste 5 aynı renkli bar oluştuktan sonra bölge sinyallerine dayalı ekleme yapılması durdurulur.Kar Alma: Beşinci ardışık aynı renkli bardan sonra, koruyucu stop seviyesi beşinci barın en düşük seviyesinin (alışta) veya en yüksek seviyesinin (satışta) bir tık altına/üstüne çekilir2. Bölge (Zone) Kavramı ve RenklerMAP stratejisi, grafik üzerindeki çubukların renklendirilmesiyle görselleştirilir:3. MAP Stratejisinin Uygulanması (Ekleme Yapma)MAP, mevcut bir pozisyona agresif bir şekilde yeni "eklemeler" (add-on) yapmak için kullanılır. Bir "ekleme" sinyali için şu üç şartın aynı anda sağlanması gerekir:4. Stratejik Sınırlar ve Kar AlmaBu strateji, sadece "wannabe" (istekli ama deneyimsiz) yatırımcılar ile gerçek tüccarları ayıran, her şey yolunda gittiğinde limitleri zorlamayı sağlayan agresif bir yaklaşımdır.
-
844
🔵 CIMSA 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret
Çimsa 2026 Birinci Çeyrek Faaliyet Raporu Öne Çıkan GelişmelerKüresel Büyüme ve Stratejik Yatırımlar: Çimsa, küresel bir yapı malzemeleri oyuncusu olma vizyonu doğrultusunda İrlanda merkezli Mannok Holdings DAC'nin paylarının %94,7'sini satın alarak Avrupa pazarındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Ayrıca ABD'de Houston limanında bulunan beyaz çimento tesisine ek olarak, yıllık 600 bin ton kapasiteli gri çimento öğütme tesisi Ekim 2025'te devreye alınmış ve 2026 ilk çeyrek itibarıyla operasyonel gücünü artırmıştır.Finansal Performans ve Temettü: Şirketin çıkarılmış sermayesi 945,6 milyon TL seviyesindedir. 30 Mart 2026 tarihli Olağan Genel Kurul kararıyla, 2025 yılı kârından 700 milyon TL brüt nakit kâr payı dağıtılması onaylanmış ve ödemeler 1 Nisan 2026 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, 10 milyar TL tutarına kadar finansman bonosu veya tahvil ihracı için SPK'dan onay alınmıştır.Sürdürülebilirlik ve Ar-Ge Liderliği: Çimsa, "Formülhane" Ar-Ge merkezi aracılığıyla düşük karbon ayak izine sahip yeni nesil çimento türleri geliştirmeye odaklanmıştır. "SmartCem" (yapay zeka tabanlı dayanım öngörü altyapısı) ve "Active" (çevreci hammadde kullanımı) gibi projelerle dijitalleşme ve yeşil dönüşümde öncü rol oynamaktadır. Şirket ayrıca Avrupa Birliği Horizon programları kapsamında karbon yakalama ve depolama projelerine stratejik paydaş olarak başvuruda bulunmuştur.Yönetim Yapısı: 1 Ocak 2026 itibarıyla Umut Zenar Yönetim Kurulu Başkanı, Burak Turgut Orhun ise Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Mustafa Aydın ise Genel Müdürlük görevini vekaleten yürütmektedir.Sektörel Durum: Türkiye çimento sektörü 105 milyon ton kapasite ile Avrupa'nın lideri konumunda olsa da, 2026 yılı Ocak ayı verileri iç satışlarda ve üretimde bir önceki yıla göre düşüş yaşandığını göstermektedir. Çimsa, bu zorlu piyasa koşullarında operasyonel mükemmellik ve etkin işletme sermayesi yönetimi ile karlılığını korumayı hedeflemektedir.
-
843
Forex Fiyat Hareketleri ile Scalping Teknikleri
Bob Volman'ın Forex Price Action Scalping adlı eseri, döviz piyasalarında profesyonel düzeyde hızlı alım-satım tekniklerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Yazar, özellikle EUR/USD paritesi üzerine yoğunlaşarak, karmaşık göstergeler yerine fiyat hareketlerine dayalı stratejiler sunmaktadır. Kitapta, 70-tick grafik kullanımı, formasyon tanıma ve işlem yönetimi gibi teknik konuların yanı sıra başarılı bir scalper olmanın getirdiği psikolojik zorluklar ele alınmaktadır. Kaynak, okuyucuya piyasadaki tekrarlayan döngüleri fark etmeyi ve disiplinli bir hesap yönetimi ile sürdürülebilir kazanç sağlamayı öğretmeyi amaçlar. Toplam yedi temel kurulum üzerinden ilerleyen bu rehber, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli yatırımcılar için pratik bir yol haritası niteliğindedir.
-
842
Kısa Vadeli Momentum ve Hisse Senedi Alım Satım Stratejileri
Bu kaynaklar, Jeff Cooper tarafından kaleme alınan ve kısa vadeli hisse senedi yatırımcıları için hazırlanan momentum stratejilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Yazar, özellikle hızlı kâr hedefleyen ve sıkı durdurma emirleri (stop-loss) kullanarak riskini minimize eden kısa vadeli işlem yöntemlerine odaklanmaktadır. Metin içerisinde, yeni halka arz edilen hisselerdeki geri çekilmeler, yatay seyreden grafik patlamaları ve gün içi göreceli güç analizleri gibi spesifik teknikler detaylandırılmaktadır. Ayrıca, piyasa trendlerini takip ederek hem alış hem de açığa satış yönlü pozisyonların nasıl yönetileceği, somut grafik örnekleri üzerinden adım adım açıklanmaktadır. Kitap, yatırımcıların duygusal kararlar yerine belirli kalıplara ve disiplinli bir risk yönetimine dayalı hareket etmelerini teşvik etmektedir. Özetle bu eser, aktif yatırımcılar için olasılıkları kendi lehine çevirmeyi amaçlayan teknik bir rehber niteliği taşımaktadır.
-
841
🔴 MERKO 2026/3 Bilanço Analizi | Merko Gıda Sanayi
Merko Gıda 31 Mart 2026 Ara Dönem Finansal Raporu Önemli GelişmelerFinansal Güç ve Varlık Yapısı: Şirketin toplam varlıkları 2 589 476 061 TL seviyesine ulaşırken; toplam özkaynakları 2 007 242 303 TL olarak gerçekleşerek güçlü bir mali yapı sergilenmiştirKarlılık ve Hasılat Performansı: 1 Temmuz 2025 ile 31 Mart 2026 arasındaki dokuz aylık dönemde 473 596 949 TL net hasılat elde edilmiş; bu faaliyetler sonucunda 254 788 867 TL dönem net karı kaydedilmiştirSermaye Artırımı ve SPK Onayı: Sermaye Piyasası Kurulu’nun 27 Nisan 2026 tarihli onayı ile kayıtlı sermaye tavanı 5 000 000 000 TL’ye yükseltilmiştir; ayrıca mevcut sermayenin iç kaynaklardan karşılanarak 850 000 000 TL’ye artırılmasına ilişkin ihraç belgesi onaylanmıştırİhracat Odaklı Büyüme: Dokuz aylık hasılatın 267 415 532 TL tutarındaki önemli bir kısmı yurtdışı satışlardan sağlanırken; yurtiçi satışlar 186 415 712 TL seviyesinde kalmıştırOperasyonel Kapasite ve İstihdam: Bursa Mustafakemalpaşa ve İnegöl tesislerinde üretim faaliyetlerini sürdüren şirketin ortalama personel sayısı 179’a yükselmiştirEnflasyon Muhasebesi Etkisi: Finansal tablolar TMS 29 standardı uyarınca Türk Lirasının 31 Mart 2026 tarihindeki satın alma gücü cinsinden düzeltilerek ifade edilmiştir
-
840
🔵 MERKO 2026/3 Faaliyet Raporu Analizi | Merko Gıda Sanayi
Merko Gıda 2025-2026 Faaliyet Raporu: Öne Çıkan BaşlıklarYönetim ve Dönem Bilgileri: Şirketin 1 Temmuz 2025 - 31 Mart 2026 dönemine ait faaliyetlerini kapsayan bu rapor döneminde, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Alistair Baran Blake yürütmektedir.Üretim Kapasitesi ve Tesisler: Bursa / Mustafakemalpaşa bölgesinde yer alan fabrikasında faaliyetlerini sürdüren Merko, 180.000 ton domates işleme kapasitesine sahiptir.Ürün Çeşitliliği ve Yeni Yatırımlar: Şirket, son 3 yılda ürün portföyünü genişleterek aseptik salça ve küp domatesin yanına konserve küp domates, bütün domates, pizza sosu ve rende domates (pasata) eklemiştir. Özellikle Kasım 2025'te tamamlanan sos yatırımlarıyla birlikte her türlü makarna sosunun üretimi de portföye dahil edilmiştir.Mali Performans: Şirket, ilgili dönemde 254.788.867 TL net dönem kârı elde etmiştir. Toplam hasılatı ise 473.596.949 TL olarak gerçekleşmiştir.İhracat ve Küresel Pazar: Merko; Batı Avrupa, Rusya, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Güney Amerika dahil olmak üzere geniş bir coğrafyaya ihracat yapmaktadır. İlgili dönemde en yüksek satış hacmi yakalanan ülkeler arasında İtalya, Almanya ve Japonya öne çıkmaktadır.Sürdürülebilir Tarım: Şirket, hammadde alımını sözleşmeli tarım modeli ile yapmakta ve Unilever’in "Sürdürülebilir Tarım Takip Sistemi – MUDDY BOOTS" programını kullanarak tohumdan hasata kadar tüm süreci kayıt altına almaktadır.Sertifikasyon: Gıda güvenliği konusunda BRC sertifikasına sahip olan Merko; ayrıca ISO 9001, HACCP, Helal ve Kosher belgeleriyle üretim yapmaktadır.
-
839
Tera Yatırım 2026 Q1 Analizi: Rekor Kâr ve %4000 Bedelsiz Sermaye Artırımı
Tera Yatırım 2026 Birinci Çeyrek Faaliyet Raporu Öne Çıkan GelişmelerFinansal Performans ve Kârlılık: Tera Yatırım 2026 yılının ilk çeyreğinde net dönem kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %75,1 artırarak 20,2 milyar TL seviyesine yükseltmiştir Şirketin hasılatı %148,8 oranında bir artışla 55,7 milyar TL'ye ulaşırken, toplam özkaynakları %80,3'lük bir büyümeyle 60,2 milyar TL olarak kaydedilmiştirDev Sermaye Artırımı Kararları: Şirket yönetimi, güçlü kârlılık performansını sermaye yapısına aktarmak amacıyla %4.000 oranında bedelsiz sermaye artırımı yaparak çıkarılmış sermayesini 28,7 milyar TL'ye yükseltmeyi planlamaktadır Ayrıca, tamamı Emre Tezmen tarafından karşılanmak üzere 50 milyar TL satış hasılatı hedefleyen tahsisli sermaye artırımı için SPK'ya başvuru yapılmıştırHisse Senedi Başarısı: TERA hisse senedi 2026 yılının ilk üç ayında yatırımcısına %106,4 oranında getiri sağlayarak dönem sonunda 355,00 TL kapanış fiyatına ulaşmıştır Bu performansla şirketin piyasa değeri üç ayda 128,1 milyar TL artarak 248,5 milyar TL seviyesine çıkmıştırSektörel Konum ve ESG Derecelendirmesi: Şirket, 2026'nın ilk çeyreğinde 59 aracı kurum arasında %1,27 pazar payı ile 21. sırada yer almıştır Kurumsal sürdürülebilirlik alanında World Rating tarafından yapılan değerlendirmede 74,08 puan alan Tera Yatırım, "Yüksek Uyumluluk" kategorisinde BBB derece notu ile tescillenmiştirStratejik Odak ve Yönetim: Yapay zeka, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik ekonomilerini temel eksenine alan Tera Grup bünyesinde Emir Münir Sarpyener mevcut görevlerine ek olarak Genel Müdür olarak atanmıştır
-
838
Tera Yatırım 2026 İlk Çeyrek Finansal Analizi ve Kâr Rekoru
Tera Yatırım 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu Öne Çıkan GelişmelerTera Yatırım'ın 31 Mart 2026 itibarıyla konsolide hasılatı bir önceki yılın aynı dönemine göre büyük bir artış göstererek 55,7 milyar TL seviyesine ulaşmıştırŞirketin net dönem kârı 20,2 milyar TL olarak gerçekleşirken ana ortaklık paylarına düşen kâr miktarı 20,1 milyar TL seviyesindedirToplam varlıklar 2025 yıl sonundaki 143,8 milyar TL seviyesinden 187,8 milyar TL'ye yükselerek güçlü bir büyüme ivmesi yakalamıştırÖzkaynaklar 60,2 milyar TL seviyesine ulaşırken ana ortaklığa ait özkaynaklar yaklaşık %80 oranında artış göstermiştirNakit ve nakit benzerleri varlıklar dönem sonunda 20,4 milyar TL seviyesine çıkarak likidite pozisyonunu güçlendirmiştirEnflasyon muhasebesi (TMS 29) kapsamında hazırlanan raporlar 31 Mart 2026 tarihli satın alma gücü esasına göre düzenlenmiştirTera Portföy Yönetimi A.Ş %99 pay oranı ile tam konsolidasyon kapsamında grubun finansal başarısına katkı sağlamaya devam etmektedirŞirketin aylık ortalama personel sayısı 2025 yılındaki 107 kişiden 2026 yılında 126 kişiye yükselmiştirAracılık faaliyetlerinden elde edilen gelirler 50,6 milyar TL ile hasılatın en büyük kalemini oluştururken portföy yönetimi gelirleri 5 milyar TL'yi aşmıştır
-
837
Türk Telekom 2026 Hedefleri ve 5G Yatırım Stratejisi Detayları
https://tabildot.com.tr/marketrisk/destekTürk Telekom 2026 Birinci Çeyrek Önemli GelişmelerŞirketin toplam satış gelirleri 2026 yılının ilk çeyreğinde 64,8 milyar TL seviyesine ulaşarak yıllık bazda %8,7 büyüme kaydettiNet kâr geçen yılın aynı dönemine göre %55,6 oranında artarak 10,4 milyar TL olarak gerçekleştiMobil abone sayısı yıllık %15,6 artışla 32,2 milyona yükselirken, özellikle mobil faturalı hat abone sayısında %22,7'lik güçlü bir yükseliş görüldüToplam fiber abone sayısı 14,4 milyona ulaşarak sabit genişbant segmentindeki teknolojik liderliğini pekiştirdiYönetim kurulu; 5G lisans ödemeleri, yatırım gereksinimleri ve borç geri ödeme planları doğrultusunda 2025 yılı kârından temettü dağıtılmamasını kararlaştırdı2026 yılı için satış gelirlerinde %8-9 büyüme ve %41-42 civarında FAVÖK marjı hedefleniyorŞirketin toplam koruma pozisyonu, kur riskine karşı doğal koruma sağlayan yabancı para nakit dahil 3,476 milyon ABD doları seviyesindedir
-
836
Tüpraş’tan Yeşil Enerji Hamlesi: 2026 Stratejik Dönüşüm ve SAF Yatırımları
https://tabildot.com.tr/marketrisk/destekÖnemli GelişmelerTüpraş 2026 yılının ilk çeyreğinde 3,7 milyar TL net dönem kârı elde ettiToplam satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %15 artarak 7,4 milyon ton seviyesine ulaştıPay sahiplerine toplam 33 milyar TL nakit temettü dağıtılması kararlaştırıldı ve 20 milyar TL tutarındaki ilk taksit Mart ayında ödendiRafinerilerde kapasite kullanım oranı %94,5 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşirken toplam 7,1 milyon ton şarj yapıldıStratejik dönüşüm planı kapsamında sıfır karbonlu elektrik üretim kapasitesi Entek ve rafineri yatırımlarıyla birlikte 418,9 MWe seviyesine yükseldiİzmir Rafinerisi’nde Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) üretimi için teknik altyapı tamamlanarak üretime hazır hale gelindiDönem boyunca modernizasyon ve enerji verimliliği odaklı projelere toplam 92,7 milyon dolar yatırım harcaması gerçekleştirildi2026 yılı sonu beklentileri korunarak yaklaşık 29 milyon ton üretim ve 700 milyon dolar toplam yatırım hedefi teyit edildi
-
835
🔵 EGEGY 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Egeyapı Avrupa Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Öne Çıkan BaşlıklarFinansal Performans: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğinde 2.173.929.006 TL hasılat elde etmiş ve dönemi 520.774.798 TL net kâr ile tamamlamıştır. Toplam kaynakları 7.515.814.204 TL seviyesinde gerçekleşirken, özkaynakları 2.408.811.125 TL olmuştur.Gayrimenkul Portföyü: Şirketin portföyü; Modernyaka, Urla Kekliktepe, Cer İstanbul, Şile Otel ve Villa projeleri gibi değerli yatırımların yanı sıra İzmir ve Çanakkale'de çeşitli arsa ve arazilerden oluşmaktadır.Proje Gelişmeleri: İstanbul Fatih'te yer alan Cer İstanbul Projesi, 31 Mart 2026 tarihi itibarıyla teslim edilmiştir. Avcılar'da devam eden Modernyaka Projesi'nde 579 bağımsız bölümün inşası sürerken, İzmir Urla Kekliktepe'de 73 villanın ön satışlarına başlanmıştır.Genel Kurul ve Temettü: 17 Nisan 2026 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında, 2025 yılı faaliyetleri ibra edilmiş ve pay sahiplerine temettü dağıtılması kararlaştırılmıştır.Hisse Performansı: EGEGY payları, 2026'nın ilk çeyreğinde Borsa İstanbul'da %11,47 oranında değer kazanarak dönemi 29,34 TL fiyattan kapatmıştır.Organizasyon ve Yönetim: Şirketin yönetim kurulu başkanlığını Hasan İnanç Kabadayı yürütürken, genel müdürlük görevini Didem Şengül üstlenmektedir. 31 Mart 2026 itibarıyla şirkette toplam 17 personel istihdam edilmektedir.
-
834
🔴 EGEGY 2026-03 Bilanço Analizi | Egeyapı Avrupa Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Egeyapı Avrupa 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu: Önemli GelişmelerEgeyapı Avrupa Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EGEGY), 31 Mart 2026 tarihinde sona eren ilk çeyrek dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Kaynaklardan elde edilen temel veriler şunlardır:Hasılatta Dev Sıçrama: Şirketin hasılatı, 2025 yılının aynı dönemindeki 123,5 milyon TL seviyesinden, 2026'nın ilk çeyreğinde yaklaşık 2,17 milyar TL'ye yükselmiştir. Bu artışta daire, ofis ve iş yeri satışlarından elde edilen gelirler belirleyici olmuştur.Net Dönem Karı: Şirket, 2026 yılının ilk üç ayında 520.774.798 TL net dönem karı elde etmiştir. Bu rakam, önceki yılın aynı döneminde 155,5 milyon TL seviyesindeydi.Hisse Başına Kazanç: Finansal performansın güçlenmesiyle birlikte hisse başına kazanç 0,80 TL’den 2,60 TL’ye çıkmıştır.Proje Teslimatları ve Stoklar: Cer İstanbul projesindeki stokların Mart 2026 itibarıyla teslim edilmesi, dönemin hasılat rakamlarını doğrudan etkilemiştir. Ayrıca Urla Kekliktepe projesi, 2026 yılında teslimi planlandığı için uzun vadeli stoklardan kısa vadeli stoklara sınıflandırılmıştır.Özkaynak Gücü: 31 Aralık 2025’te 1,89 milyar TL olan toplam özkaynaklar, 31 Mart 2026 itibarıyla 2,41 milyar TL’ye ulaşmıştır.Borsa Performansı: 14 Ocak 2025 tarihinden itibaren Borsa İstanbul'da "EGEGY" koduyla işlem görmeye başlayan şirket, kamuya açık statüsünü ve yatırım portföyünü güçlendirmeye devam etmektedir.Yeni Yatırımlar: Göktürk projesinde yapı ruhsatları alınmış ve 2026 yılında inşaat çalışmalarına başlanmıştır. Hasköy projesinde ise Ağustos 2025'ten itibaren geliştirme maliyetleri oluşmaya başlamıştır.
-
833
Türk Telekom 2026 İlk Çeyrek Bilançosu Açıklandı: 10,4 Milyar TL Kar ve 5G Hamlesi
https://tabildot.com.tr/marketrisk/destek Türk Telekom 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu - Önemli GelişmelerTürk Telekom'un 2026 yılının ilk çeyreğinde konsolide hasılatı 64,8 milyar TL'ye yükselirken, net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre önemli bir artışla 10,4 milyar TL olarak gerçekleştiŞirketin operasyonel karlılığını temsil eden FAVÖK (EBITDA) değeri 27,4 milyar TL seviyesine ulaştı,BTK ile imzalanan uzatım sözleşmesiyle, Türk Telekom'un imtiyaz süresi 28 Şubat 2050 tarihine kadar (24 yıl süreyle) uzatıldıBu imtiyaz uzatımı için 2026 yılının sonundan itibaren 10 yıla yayılan bir takvimde toplam 2,5 milyar ABD Doları ödeme yapılacaktırŞirket, 2026'nın ilk üç ayında imtiyaz sözleşmesi ve 5G lisans ihalesi kaynaklı hakların etkisiyle toplam 155,1 milyar TL tutarında rekor yatırım harcaması gerçekleştirdiHisse başına kazanç geçen yılın aynı dönemindeki 1,92 kuruş seviyesinden 2,98 kuruşa yükseldi,Şirketin toplam personel sayısı Mart 2026 itibarıyla 31.076 olarak kaydedildiYurt dışındaki bağlı ortaklıkların etkisi ve kur koruma stratejileri kapsamında parasal kazançlar 13,9 milyar TL seviyesinde gerçekleşti,
-
832
Tüpraş'tan Güçlü Başlangıç: 2026 Yılı 1 Çeyrek Finansal Rapor Özeti
https://tabildot.com.tr/marketrisk/destek 2026 yılının ilk üç ayında toplam hasılat 258,2 milyar TL seviyesine ulaştı Ana ortaklık payına düşen net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemindeki 127 milyon TL seviyesinden 3,7 milyar TL seviyesine yükseldi Şirketin toplam varlıkları 31 Mart 2026 itibarıyla 704,7 milyar TL olarak kaydedildi 2025 yılı faaliyetlerinden elde edilen kardan toplam 33 milyar TL nakit temettü dağıtılmasına karar verildi Rafinaj segmenti 256,4 milyar TL hasılat ile grubun en büyük faaliyet kolu olmayı sürdürdü Grubun özkaynakları 360 milyar TL seviyesinde gerçekleşti Finansal tablolar TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi standartlarına göre hazırlandı Şirketin çalışan sayısı ortalama 6 bin 374 kişiye ulaştı Nakit ve nakit benzerleri dönemi 129,9 milyar TL seviyesinde kapattı
-
831
🔴 ENPRA 2026-03 Bilanço Analizi | Enpara Bank
Finansal Raporun Öne Çıkan BaşlıklarıKârlılıkta Büyük Sıçrama: Banka, 2026 yılının ilk üç ayında 1.921.100 bin TL net dönem kârı elde etmiştir. Bu rakam, 2025 yılının aynı dönemindeki 369.774 bin TL'lik kâra oranla %100'ün üzerinde bir artışı temsil etmektedir.Aktif Büyüklükte İstikrarlı Artış: Toplam aktifler, 2025 yıl sonuna göre %14 oranında artarak 284,3 milyar TL'ye ulaşmıştır.Güçlü Mevduat ve Kredi Tabanı: Müşteri mevduatları %9 artışla 223,8 milyar TL'ye, net krediler ise %5 artışla 152,2 milyar TL'ye yükselmiştir.Dijital Liderlik ve Müşteri Sayısı: Şubesiz bankacılık modelini sürdüren Enpara Bank'ın toplam müşteri sayısı 9 milyona ulaşmıştır.Borsa İstanbul ve Ortaklık Yapısı: Banka hisseleri (ENPRA koduyla), 7 Nisan 2026 tarihinden itibaren Piyasa Öncesi İşlem Platformu'nda (PÖİP) işlem görmeye başlamıştır. Banka'nın %99,88'i Qatar National Bank Q.P.S.C.'ye aittir.Sermaye ve Verimlilik: Sermaye yeterliliği standart oranı %15,45 olarak gerçekleşmiş, özkaynaklar ise 20,6 milyar TL seviyesine ulaşmıştır.Gelecek Vizyonu: Banka, Avrupa'nın ilk üç dijital bankasından biri olmayı hedeflemekte ve yapay zeka uygulamaları ile sigorta/yatırım ürünlerine odaklanmaktadır.
-
830
🔵 LINK 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Link Bilgisayar Sistemleri
Öne Çıkan BaşlıklarGüçlü Finansal Performans: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını %272 oranında artırarak 179,7 milyon TL seviyesine çıkarmıştır. Aynı dönemde hasılat 426,9 milyon TL'ye ulaşırken, brüt karda %85'lik bir artış kaydedilmiştir.Teknolojik Dönüşüm ve AR-GE: 1984 yılından bu yana faaliyet gösteren şirket, Bulut tabanlı ve Yapay Zeka destekli yeni nesil Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ürünlerine odaklanmıştır. 2026 yılında devam eden AR-GE projelerine ayrılan toplam kaynak 127,3 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.Sermaye Artırımı: Şirketin 21,7 milyon TL olan sermayesi, iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımı yöntemiyle 891,7 milyon TL'ye başarıyla yükseltilmiştir.Stratejik İş Birlikleri ve Sertifikasyonlar: Link Bilgisayar, HAVELSAN'ın onaylı tedarikçi listesine dahil olmuş ve Avrupa genelinde Yapay Zeka Yönetim Sistemi (ISO/IEC 42001) belgesini alan ikinci şirket olma başarısını göstermiştir.Yeni Nesil Projeler: Gazi Üniversitesi Teknopark bünyesinde; Link Smart HR, Link Cloud ERP, Akıllı Enerji Yönetim Sistemi ve Link ESG gibi yüksek teknoloji odaklı projeler yürütülmektedir.Kurumsal Yapı: 31 Mart 2026 itibarıyla şirketin toplam personel sayısı 72'dir. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Şaban Geyik yürütmektedir.
-
829
🔵 TRHOL 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Tera Finansal Yatırımlar Holding
Önemli Gelişmeler (Key Highlights)Finansal Büyüme ve Kârlılık: Şirketin toplam varlıkları 2025 yıl sonuna göre %44,4 artış göstererek 604,9 milyon TL seviyesine ulaşmıştır. 2025 yılının ilk çeyreğinde zarar açıklayan şirket, 2026'nın aynı döneminde 30.988.843 TL net dönem kârı elde etmiştir.Stratejik Yatırım Girişimleri: Büyüme stratejisi kapsamında Asya Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren bir katılım bankasının satın alınması için bağlayıcı olmayan bir teklif verilmiş ve inceleme (due diligence) süreci başlatılmıştır. Öte yandan, Papara şirketlerini (PPR Holding) kapsayan ihale süreci değerlendirilmiş ancak stratejik öncelikler doğrultusunda teklif verilmemesine karar verilmiştir.Sermaye Artırımı: Şirket, çıkarılmış sermayesini 30 milyon TL'den 150 milyon TL'ye yükseltmek amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuruda bulunmuştur.Hisse Performansı: TRHOL payları 2026 yılına güçlü bir yükseliş trendiyle başlamıştır. 2025 yıl sonunda 583,5 TL olan hisse fiyatı, 31 Mart 2026 itibarıyla 980 TL seviyesine yükselmiştir.Yönetim Yapılanması: 22 Nisan 2026 tarihinde tescil edilen kararlar doğrultusunda yönetim kurulu üye sayısı 6'dan 5'e düşürülerek yeniden yapılandırılmıştır.Kâr Dağıtım Kararı: 2025 yılı faaliyetleri sonucunda yasal kayıtlarda net dönem zararı oluşması nedeniyle, genel kurulda kâr dağıtımı yapılmamasına ve elde edilen kârın olağanüstü yedeklere ayrılmasına karar verilmiştir.
-
828
🔴 TRHOL 2026-03 Bilanço Analizi | Tera Finansal Yatırımlar Holding
Tera Finansal Yatırımlar Holding A.Ş. 2026 Yılı Birinci Çeyrek Finansal Raporu Önemli Gelişmeler:Şirket, 2026 yılının ilk üç aylık döneminde 30.988.843 TL net dönem kârı elde etmiştir.Toplam varlıklar, 31 Aralık 2025 tarihindeki 418.948.468 TL seviyesinden, 31 Mart 2026 itibarıyla 604.871.905 TL’ye yükselerek önemli bir büyüme kaydetmiştir.Şirketin özkaynakları dönem sonunda 204.500.139 TL olarak gerçekleşmiştir.Yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelirler, özellikle menkul kıymet satış kârlarının etkisiyle 40.900.000 TL seviyesine ulaşmıştır.TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama standardı uyarınca yapılan düzeltmeler sonucunda, 21.416.855 TL net parasal pozisyon kazancı kaydedilmiştir.Şirketin iştirak yatırımları arasında Prive Sigorta A.Ş. (247.012.778 TL) ve Tera Portföy Yönetim A.Ş. (126.290.365 TL) öne çıkmaktadır.Dönem içerisinde şirketin ticari unvanı Tera Finansal Yatırımlar Holding A.Ş. olarak değiştirilmiştir.Aura Portföy Yönetimi A.Ş.’nin paylarının %73,51’inin devralınmasına ilişkin süreç devam etmekte olup, işlem Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onay aşamasındadır.Şirketin kısa vadeli finansal yatırımları (hisse senetleri), 188.100.000 TL olarak finansal tablolara yansımıştır.
-
827
🔴 LINK 2026-03 Bilanço Analizi | Link Bilgisayar Sistemleri
Link Bilgisayar 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu: Önemli BaşlıklarLink Bilgisayar'ın 01 Ocak - 31 Mart 2026 ara hesap dönemine ait özet finansal raporunda öne çıkan temel veriler şunlardır:Hasılat ve Satış Performansı: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğinde 426.919.512 TL hasılat elde ederek, 2025 yılının aynı dönemindeki 385.776.680 TL'lik performansının üzerine çıkmıştır.Karlılıkta Ciddi Artış: Şirketin dönem net karı, bir önceki yılın aynı dönemindeki 48.301.416 TL seviyesinden 179.708.663 TL'ye yükselerek dikkat çekici bir büyüme kaydetmiştir.Brüt Kar Gelişimi: 2025 yılının ilk çeyreğinde 156.894.378 TL olan brüt kar, 2026'nın aynı döneminde 290.926.051 TL olarak gerçekleşmiştir.Varlık ve Özkaynak Yapısı: 31 Mart 2026 itibarıyla şirketin toplam varlıkları 2.491.254.494 TL'ye ulaşırken, toplam özkaynakları 1.966.732.279 TL olarak kaydedilmiştir.Faaliyet Giderleri: Dönem içinde araştırma ve geliştirme giderlerine 35.332.852 TL, pazarlama giderlerine 5.311.972 TL ve genel yönetim giderlerine 16.280.239 TL harcanmıştır.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: Finansal tablolar, TMS 29 "Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama" standardı uyarınca, 31 Mart 2026 tarihindeki satın alma gücü esasına göre düzeltilerek sunulmuştur. Bu kapsamda 60.579.370 TL tutarında net parasal pozisyon kaybı raporlanmıştır.Personel Durumu: 31 Mart 2026 tarihi itibarıyla şirkette çalışan personel sayısı 72'dir.
-
826
🔴 QNBTR 2026-03 Bilanço Analizi | QNB Bank
QNB Bank 31 Mart 2026 Konsolide Finansal Raporu – Öne Çıkan BaşlıklarGüçlü Aktif Büyümesi: QNB Türkiye’nin toplam aktifleri, 2025 yıl sonuna kıyasla %8 artış göstererek 2 trilyon 66 milyar 1 milyon TL seviyesine ulaşmıştır.Yüksek Karlılık Performansı: Banka, 2026 yılının ilk üç aylık döneminde 15 milyar 751 milyon TL net dönem kârı elde etmiştir.Kredi ve Mevduat Artışı: Net krediler %7 oranında artarak 1 trilyon 228 milyar 772 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise %6 oranında artarak 1 trilyon 8 milyar 370 milyon TL’ye yükselmiştir.Sermaye Yapısı: Grubun toplam özkaynakları %7 artışla 185 milyar 469 milyon TL’ye ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu %14,70 olarak gerçekleşmiştir.Sürdürülebilirlik Yatırımları: 2050 Net Sıfır hedefi doğrultusunda, Yozgat’ta 5 MW kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali (GES) devreye alınmış; bu tesisin Genel Müdürlük binasının elektrik ihtiyacının yaklaşık %80'ini karşılaması beklenmektedir.Dijital Dönüşüm ve İş Birlikleri: Fenerbahçe Spor Kulübü ile hayata geçirilen "Fenerpara" ve Galatasaray ile devam eden "GSPara" dijital bankacılık modelleriyle müşteri deneyimi ve yeni nesil platformlar desteklenmektedir.Ünvan ve Marka Değişimi: Bankanın "QNB Finansbank A.Ş." olan ticari ünvanı "QNB Bank A.Ş.", işletme adı ise "QNB" olarak tescil edilmiştir.Uluslararası Fonlama: Banka, 500 milyon ABD doları tutarında eurobond ihracı ve 380 milyon ABD doları tutarında seküritizasyon işlemi gerçekleştirerek fonlama kaynaklarını çeşitlendirmiştir.
-
825
🔴 DAPGM 2026-03 Bilanço Analizi | DAP Gayrimenkul Geliştirme
Önemli Finansal Göstergeler (31 Mart 2026)Hasılat ve Kar: Şirket, 2026 yılının ilk üç aylık döneminde 2.350.899.907 TL hasılat elde etmiştir. Bu dönemdeki net dönem karı ise 51.151.779 TL olarak gerçekleşmiştir.Varlık Yapısı: Şirketin toplam varlıkları 31 Mart 2026 itibarıyla 33.714.633.241 TL seviyesindedir. Bu varlıkların 11.110.436.716 TL'sini dönen varlıklar, 22.604.196.525 TL'sini ise duran varlıklar oluşturmaktadır.Özkaynaklar: Şirketin toplam özkaynakları 16.202.777.314 TL olarak kaydedilmiştir.Proje Gelirleri: Dönem hasılatının büyük bir kısmı 2.201.310.632 TL ile Levent Projesi'nden sağlanırken, Ataşehir Projesi'nden 149.589.275 TL gelir elde edilmiştir.Enflasyon Muhasebesi: Finansal tablolar, TMS 29 "Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama" standardı uyarınca, 31 Mart 2026 tarihindeki satın alma gücü cinsinden düzenlenmiştir.Personel Durumu: 2026 yılının ilk üç ayında şirkette çalışan ortalama personel sayısı 106'dır.
-
824
🔵 DAPGM 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | DAP Gayrimenkul Geliştirme
Önemli Gelişmeler (Key Highlights)Güçlü Finansal Performans: DAP Gayrimenkul, 2026 yılının ilk çeyreğinde 2.350,90 milyon TL hasılat elde ederek, geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerini yaklaşık %32,86 oranında artırmıştır.Kârlılık ve Büyüme: Şirketin faaliyet kârı (EBIT) 1.641,99 milyon TL olarak gerçekleşirken, net dönem kârı 51,15 milyon TL’ye yükselmiştir."Sağlıklı Ev" Vizyonu: Pandemi sonrası gelişen tüketici ihtiyaçlarına yönelik oluşturulan "Sağlıklı Ev" kriterleri, Nişantaşı Koru ve Yeni Levent gibi imza projelerin merkezinde yer almaya devam etmektedir.Proje Güncellemeleri:Sektörel Durum: 2026'nın ilk çeyreğinde Türkiye genelinde ilk el konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,7 artarak 107 bin 579 adede ulaşmıştır.Kurumsal İtibar: JCR Avrasya Derecelendirme tarafından şirketin kredi notu AA (TR) ve görünümü "Stabil" olarak teyit edilmiştir. Temmuz 2025 itibarıyla kurulan Sürdürülebilirlik Komitesi ile çevresel ve sosyal yönetim süreçleri kurumsallaştırılmıştır.
-
823
🔴 TDGYO 2026-03 Bilanço Analizi | Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Trend GYO 31 Mart 2026 Dönemi Finansal Raporu: Önemli GelişmelerTrend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin 31 Mart 2026 tarihinde sona eren üç aylık ara hesap dönemine ait finansal raporundan öne çıkan temel başlıklar şunlardır:Net Kar Patlaması: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğinde 136.985.810 TL net dönem karı elde etmiştir. Önceki yılın aynı döneminde bu tutar 5.334.838 TL seviyesindeydi.Varlık Artışı: Toplam varlıklar, 31 Aralık 2025 tarihindeki 456.082.307 TL seviyesinden %43'lük bir artışla 653.161.548 TL'ye yükselmiştir.Yatırım Faaliyetlerinden Gelen Rekor Gelir: Dönem karındaki devasa artışın ana kaynağı, gayrimenkul satışlarından ziyade finansal yatırımlardır. Şirket, özellikle Odine Solutions Teknoloji hisse senetlerinden kaynaklanan gerçeğe uygun değer artışıyla 217.553.954 TL tutarında yatırım faaliyeti geliri kaydetmiştir.Gayrimenkul Projeleri (Stoklar): Şirketin portföyünde yer alan İstanbul Ümraniye, Bursa Görükle ve İstanbul Alibeyköy projelerinde geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Toplam stok değeri 302.956.700 TL olarak kaydedilmiştir.Özkaynak Güçlenmesi: Ana ortaklığa ait toplam özkaynaklar, önceki dönem sonuna göre artarak 567.993.172 TL'ye ulaşmıştır.Vergi Düzenlemelerindeki Değişim: 1 Ocak 2025 itibarıyla yürürlüğe giren yeni vergi kanunu uyarınca, GYO istisnasından tam yararlanabilmek için kazancın en az %50'sinin kar payı olarak dağıtılması şartı getirilmiştir; aksi takdirde kurumlar vergisi oranı %30 olarak uygulanmaktadır. Şirket bu kapsamda 83.659.511 TL ertelenmiş vergi yükümlülüğü raporlamıştır.
-
822
🔵 AGESA 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Agesa Hayat ve Emeklilik
AgeSA 2026 Birinci Çeyrek Öne Çıkan GelişmelerAgeSA'nın 2026 yılının ilk çeyreğine ilişkin ara dönem konsolide faaliyet raporundan elde edilen temel bilgiler şunlardır:Güçlü Finansal Büyüme: Şirket, 2026 yılının ilk üç ayında toplam prim ve katkı payı üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre %64 oranında artırarak 28,2 milyar TL seviyesine ulaştırmıştır.Kârlılıkta Artış: AgeSA'nın net dönem kârı, 2025'in ilk çeyreğine göre %49 artış göstererek 1,76 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin özkaynakları ise %88'lik bir artışla 10,4 milyar TL'ye yükselmiştir.Bireysel Emeklilikte (BES) Pazar Liderliği: BES ve otomatik katılım pazarında fon büyüklüğü (devlet katkısı dahil) 442 milyar TL'ye ulaşmıştır. AgeSA, %18,8'lik pazar payı ile özel şirketler arasında lider konumunu sürdürmektedir.Hayat Sigortası Başarısı: Hayat sigortası branşında toplam brüt yazılan primler 7 milyar TL'yi aşmış, şirket %12,5 pazar payı ile özel şirketler arasında birinci sırada yer almıştır.Kâr Payı Dağıtımı: 23 Mart 2026 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul'da, 2025 yılı faaliyetlerinden elde edilen kârdan toplam brüt 1,25 milyar TL nakit kâr payı dağıtılmasına karar verilmiştir.Hisse Geri Alım Programı: Şirket, pay piyasasında sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek amacıyla geri alım programına devam etmektedir. Nisan 2023'ten Mart 2026 sonuna kadar toplamda yaklaşık 117,6 milyon TL maliyetle 1,75 milyon adet hisse geri alınmıştır.Stratejik Yatırımlar: Medisa Sigorta'nın paylarının %100'ünün satın alınma süreci tamamlanmış ve bu şirkette 650 milyon TL tutarında sermaye artırımı gerçekleştirilmiştir.Ekonomik Görünüm: Rapor, küresel çapta ABD-İran-İsrail gerginliği ve petrol fiyatlarının 100 doların üzerine çıkmasıyla artan enflasyonist baskılara dikkat çekerken, yurt içinde Mart 2026 itibarıyla yıllık enflasyonun %30,87 seviyesinde gerçekleştiğini belirtmektedir.
-
821
🔴 CRDFA 2026-03 Bilanço Analizi | Creditwest Faktoring
Creditwest Faktoring 31 Mart 2026 Finansal Tablo Öne ÇıkanlarVarlıklarda Güçlü Büyüme: Şirketin toplam varlıkları, 31 Aralık 2025 tarihindeki 3.217.372.525 TL seviyesinden 31 Mart 2026 itibarıyla 3.953.207.067 TL'ye yükselmiştir.Net Kârda Rekor Artış: 2026 yılının ilk çeyreğinde elde edilen dönem net kârı 378.885.188 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam, 2025 yılının aynı dönemindeki 71.848.870 TL'lik kâra oranla beş katından fazla bir artışı temsil etmektedir.Faktoring Alacakları: Şirketin ana faaliyet konusu olan faktoring alacakları (net) 2.470.191.396 TL seviyesine ulaşmıştır. Bu alacakların 2,1 milyar TL'den fazlası iskontolu faktoring işlemlerinden oluşmaktadır.Özkaynak Yapısı: Toplam özkaynaklar, dönem kârının etkisiyle 1.839.661.730 TL'ye yükselmiştir.Esas Faaliyet Gelirleri: Faktoring gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre artarak 306.309.174 TL olarak kaydedilmiştir. Bu gelirlerin 271,3 milyon TL'si faizlerden, 34,9 milyon TL'si ise ücret ve komisyonlardan oluşmaktadır.Hisse Başına Kazanç: Şirketin hisse başına kazancı, 2025'in ilk çeyreğindeki 0,718489 TL seviyesinden 3,788852 TL'ye yükselmiştir.Sermaye Artırımı: Şirket yönetimi, Ocak 2026'da sermayesini 100 milyon TL'den 200 milyon TL'ye çıkarma kararı almış ve bu artış 16 Nisan 2026 tarihinde tescil edilmiştir. Artırımın tamamı olağanüstü yedeklerden karşılanmıştır.Sektörel Dağılım: Faktoring alacaklarında %20,45 ile toptan ticaret ve komisyonculuk en büyük payı alırken, bunu %15,64 ile kimya ve kimya ürünleri sektörü takip etmektedir.İştirak Durumu: Şirketin Ukrayna'da faaliyet gösteren Joint Company West Finance and Credit Bank'taki %42'lik payı özkaynak yöntemiyle değerlenmeye devam etmektedir ve bankanın faaliyetlerinde herhangi bir kesinti yaşanmamıştır.
-
820
🔴 MRSHL 2026-03 Bilanço Analizi | Marshall Boya ve Vernik Sanayii
Marshall Boya 2026 Birinci Çeyrek Önemli GelişmelerNet Dönem Karında Belirgin Artış: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğinde 164.509.463 TL net dönem karı elde etmiştir. Geçen yılın aynı döneminde (31 Mart 2025) bu rakam 88.271.101 TL seviyesindeydi.Hasılat ve Satış Performansı: Toplam hasılat, enflasyon düzeltmesi yapılmış rakamlarla 1.498.181.980 TL olarak gerçekleşmiştir. 2025'in ilk çeyreğinde 1.937.026.448 TL olan hasılatta, reel bazda bir düşüş gözlemlenmektedir.Esas Faaliyet Karı: Hasılat düşüşüne rağmen, şirketin esas faaliyet karı 221.198.165 TL’ye yükselmiştir (2025 İlk Çeyrek: 57.746.641 TL). Bu artış, pazarlama ve satış giderlerindeki düşüşün ve operasyonel verimliliğin bir sonucudur.Pay Başına Kazanç: Şirketin hisse başına kazancı, geçen yılın aynı dönemindeki 8,0289 TL'den 14,9634 TL'ye yükselmiştir.Varlık ve Özkaynak Yapısı: 31 Mart 2026 itibarıyla toplam varlıklar 4.343.757.624 TL'ye ulaşırken, toplam özkaynaklar 1.138.168.471 TL olarak kaydedilmiştir.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: Finansal tablolar, TMS 29 "Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama" standardına göre, 31 Mart 2026 tarihli satın alma gücü cinsinden ifade edilmiştir. Bu kapsamda 45.347.033 TL tutarında bir parasal kazanç oluşmuştur.Döviz Pozisyonu: Şirketin 31 Mart 2026 itibarıyla 751.004.011 TL net döviz açık pozisyonu bulunmaktadır.
-
819
🔵 MRSHL 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Marshall Boya ve Vernik Sanayii
Öne Çıkan Önemli BaşlıklarFinansal Performans: 2026 yılının ilk üç aylık döneminde Şirket, 1.498.181.980 TL net satış geliri elde etmiştir. Bir önceki yılın aynı dönemine göre satış hacmi düşse de, dönem kârı 164.509.463 TL'ye yükselerek önemli bir artış göstermiştir.Kârlılık Oranlarında Artış: Şirketin brüt kâr marjı %31,16'dan %40,42'ye; net kâr marjı ise %4,56'dan %10,98'e yükselmiştir. Bu durum, operasyonel verimlilik ve maliyet yönetimine verilen önemi göstermektedir.Üretim Kapasitesi: 31 Mart 2026 itibarıyla Şirket, 20.107 ton üretim gerçekleştirmiştir.Yatırım ve Teşvikler: Mevcut üretim tesislerinin modernizasyonu ve makine yenilemeleri kapsamında toplamda 39.434.551 TL tutarında yatırım teşvik belgesi alınmıştır.Sürdürülebilirlik Odaklılık: Şirket, Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS) ile uyumlu çalışmalarını sürdürmekte olup, üretim tesislerinde enerji verimliliğini artıran doğal aydınlatma ve duman tahliye sistemlerini modernize etmiştir.Ar-Ge ve Yeni Ürünler: 2025 son çeyreğinde lansmanı yapılan Luksima, Sil-Pak Plus ve Akrikor serisi gibi inovatif ürünlerin pazardaki penetrasyonunu artırmak için dijital iletişim ve saha aktiviteleri yoğunlaştırılmıştır.Sosyal Sorumluluk: 2026'nın ilk çeyreğinde 5 farklı okula toplam 2.345 litre ürün bağışlanarak eğitime destek verilmiştir.
-
818
🔴 AGESA 2026-03 Bilanço Analizi | Agesa Hayat ve Emeklilik
AgeSA 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu: Önemli BaşlıklarNet Dönem Karında Büyük Artış: Grup, 2026 yılının ilk üç ayında 1.758.463.920 TL net dönem karı elde etmiştir. Bu rakam, 2025 yılının aynı dönemindeki 1.183.021.906 TL'lik kara oranla önemli bir büyümeyi temsil etmektedir.Varlık ve Özsermaye Büyüklüğü: 31 Mart 2026 itibarıyla toplam varlıklar 512,7 milyar TL seviyesine ulaşırken, toplam özsermaye 10,36 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.Prim Üretimi Performansı: Brüt yazılan primler, hayat ve hayat dışı branşlar toplamında 10.146.519.234 TL'ye yükselmiştir. Bu üretimin yaklaşık 7,05 milyar TL'si hayat sigortası, 3,09 milyar TL'si ise hayat dışı (ferdi kaza ve sağlık) branşlarından kaynaklanmıştır.Bireysel Emeklilik (BES) Liderliği: Emeklilik yatırım fonlarının toplam portföy değeri 441.154.908.305 TL'ye ulaşmıştır. Emeklilik teknik geliri ise 1,2 milyar TL olarak kaydedilmiştir.Temettü Dağıtımı: Şirket, 23 Mart 2026 tarihli Genel Kurul kararıyla 2025 yılı kârından pay sahiplerine brüt 1.250.000.000 TL nakit kar payı dağıtmış ve ödemeleri Mart ayı sonunda tamamlamıştır.Hisse Geri Alım Programı: 10 Nisan 2023'te başlayan ve yenilenen pay geri alım programı 10 Nisan 2026 tarihinde sona ermiştir. Program kapsamında geri alınan payların sermayeye oranı %0,97'ye ulaşmıştır.Sağlık Sigortacılığı Yatırımları: Şirket, %100 bağlı ortaklığı Medisa Sigorta A.Ş. üzerinden sağlık sigortacılığı faaliyetlerini büyütmeye ve dijitalleşme yatırımlarına devam etmektedir.
-
817
🔴 CIMSA 2026-03 Bilanço Analizi | Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret
Çimsa 31 Mart 2026 Finansal Raporu: Önemli BaşlıklarÇimsa'nın 31 Mart 2026 tarihinde sona eren ara hesap dönemine ait özet konsolide finansal raporuna göre öne çıkan başlıklar şunlardır:Kârlılıkta Artış: Şirketin net dönem kârı, 2025 yılının ilk çeyreğindeki 452,1 milyon TL seviyesinden, 2026 yılının aynı döneminde 704,8 milyon TL'ye yükselmiştir. Bu artışla birlikte pay başına kazanç da 0,38 TL'den 0,68 TL'ye çıkmıştır.Hasılat Performansı: Toplam hasılat, küresel ve yerel ekonomik koşullara rağmen stabil kalarak 11,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Satışların büyük bir kısmını (yaklaşık 9,2 milyar TL) yurt dışı satışlar oluşturmaktadır.Temettü Ödemesi: 30 Mart 2026 tarihli Genel Kurul kararıyla, 2025 yılı kârından toplam 700 milyon TL nakit kâr payı dağıtılması onaylanmış ve bu ödeme 1 Nisan 2026 itibarıyla gerçekleştirilmiştir.Stratejik Yatırımlar ve Finansman: Şirket, sera gazı emisyonlarını azaltma hedefleri doğrultusunda karbonsuzlaştırma projeleri için EBRD ile 50 milyon Avro tutarında 5 yıl vadeli bir kredi anlaşması imzalamıştır. Ayrıca Mannok Holding DAC paylarının alımıyla ilgili krediler yeniden finanse edilmiştir.Finansal Araç İhracı: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 8 Nisan 2026 tarihinde Çimsa’nın 10 milyar TL tutarına kadar finansman bonosu ve/veya tahvil ihraç tavanı başvurusunu onaylamıştır.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: Finansal tablolar, TMS 29 uyarınca yüksek enflasyon ekonomisi raporlama standartlarına göre düzenlenmiş ve veriler 31 Mart 2026 tarihindeki satın alma gücü esasına göre sunulmuştur. Bu kapsamda şirket 1,24 milyar TL net parasal pozisyon kârı kaydetmiştir.
-
816
🔵 PRDGS 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı
2026 Yılı 1. Çeyrek Faaliyet Raporu Öne ÇıkanlarSermaye Tavanında Dev Artış Hedefi: Yönetim Kurulu, mevcut 600.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanının 5.000.000.000 TL’ye çıkarılması ve süresinin 2030 yılına kadar uzatılması kararı almıştır.Arf Bio’nun Halka Arzı: Portföy şirketlerinden Arf Bio Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş., halka arz sürecini tamamlayarak 05.01.2026 tarihi itibarıyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır.Yeni Halka Arz Hazırlıkları: Bir diğer iştirak olan DBE Elektrik Mühendislik Proje ve Danışmanlık A.Ş., paylarının halka arzı için SPK ve Borsa İstanbul’a resmi başvuruda bulunmuştur.Geniş ve Çeşitlendirilmiş Portföy: Şirket; yenilenebilir enerji (ASY Enerji, A1 Enerji, Arf Bio), gıda (DMR Unlu Mamuller), telekomünikasyon (Turknet), sağlık teknolojileri (Non Nocere) ve yayıncılık (Scala Yayıncılık) gibi çok çeşitli sektörlerdeki yatırımlarını sürdürmektedir.Finansal Durum: 31 Mart 2026 itibarıyla şirketin toplam varlıkları 2.440.461.321 TL olarak gerçekleşmiş, özkaynakları ise 2,43 milyar TL seviyesinde kaydedilmiştir.Dönem Net Sonucu: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğini 61.738.437 TL net dönem zararı ile tamamlamıştır.
-
815
🔴 PRDGS 2026-03 Bilanço Analizi | Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı
Pardus Girişim Sermayesi 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu Öne Çıkan GelişmelerNet Dönem Zararı: Şirket, 1 Ocak – 31 Mart 2026 ara hesap döneminde 61.738.437 TL net dönem zararı açıklamıştır. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 31.975.576 TL zarar olarak kaydedilmişti.Hasılat ve Yatırım Değerlemeleri: Toplam hasılat -53.640.336 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu negatif tablonun temel nedeni, finansal yatırımların gerçeğe uygun değer farklarından kaynaklanan 91.067.595 TL'lik net değer azalışıdır. Buna karşın, hisse senedi satışlarından 37.427.259 TL net hasılat elde edilmiştir.Varlık Yapısı ve Likidite: Şirketin toplam varlıkları 2.440.461.321 TL seviyesindedir. Nakit ve nakit benzerleri, 2025 yıl sonundaki 1.705.251 TL seviyesinden büyük bir artışla 40.175.881 TL’ye yükselmiştir.Yatırım Portföyü: Şirketin en büyük yatırımları arasında ASY Yenilenebilir Enerji (1.22 milyar TL), Turknet (474.1 milyon TL) ve Arf Bio Yenilenebilir Enerji (196 milyon TL) bulunmaktadır. Portföyün %97,01'ini girişim sermayesi yatırımları oluşturmaktadır.Sermaye Tavanı Hamlesi: Yönetim Kurulu, 27 Nisan 2026 tarihinde aldığı kararla kayıtlı sermaye tavanını 5.000.000.000 TL'ye çıkarmak için gerekli izinlerin alınması sürecini başlatmıştır.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: Finansal tablolar TMS 29 uyarınca yüksek enflasyon etkisine göre düzeltilerek sunulmuş olup, dönem içinde 3.508.858 TL tutarında net parasal pozisyon kaybı kaydedilmiştir.
-
814
🔵 GMTAS 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Gimat Mağazacılık
Gimat Mağazacılık 2026 İlk Çeyrek Önemli Gelişmeler (Key Highlights)Güçlü Hasılat Artışı: Şirketin 01.01.2026-31.03.2026 dönemindeki hasılatı 1.629.590.110 TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %35 artış göstermiştir.Müşteri Trafiğinde Yükseliş: İlgili dönemde mağaza müşteri sayısında yaklaşık %45 oranında bir artış kaydedilmiştir.Net Kar ve Karlılık Oranları: Şirket bu dönemde 117.445.317 TL net dönem karı elde ederken, brüt kar marjı %20,42, net kar marjı ise %7,21 olarak gerçekleşmiştir.Gimat Arena Yatırımı: "GİMAT Arena" (2. Etap Projesi) kapsamında inşaat çalışmaları planlandığı gibi ilerlemekte olup; projenin 50.000 m2 alanda 66 dükkan ve 128 ofis barındırması öngörülmektedir.Şubeleşme Adımları: Şirket, şubeleşme hedefi doğrultusunda ilk adımını atarak 2. mağazasını hizmete açmıştır.Sürdürülebilirlik Odaklı Yönetim: 20.06.2025 tarihinde kurulan Sürdürülebilirlik Komitesi; atık yönetimi, enerji tasarrufu ve yerel tedarikçilerin desteklenmesi gibi konularda faaliyetlerini sürdürmektedir.İstihdam: 31.03.2026 tarihi itibarıyla şirketin toplam personel sayısı 574'e ulaşmıştır.
-
813
🔴 GMTAS 2026-03 Bilanço Analizi | Gimat Mağazacılık
Öne Çıkan Önemli Bilgiler (Key Highlights)Hasılat ve Kârlılık Artışı: Şirketin hasılatı, önceki yılın aynı dönemine göre 1,215 milyar TL'den 1,629 milyar TL'ye yükselmiştir. Net dönem kârı ise 70,2 milyon TL'den 117,4 milyon TL'ye ulaşarak güçlü bir büyüme sergilemiştir.Stok Yönetimi: Stok seviyelerinde belirgin bir artış gözlenmiş; 31 Aralık 2025'teki 753,5 milyon TL'lik seviye, 31 Mart 2026 itibarıyla 1,023 milyar TL'ye çıkmıştır. Bu artışın ana kaynağı ticari mallardaki büyümedir.Finansal Borçlarda Düşüş: Şirketin toplam finansal borçları (kısa ve uzun vadeli kira yükümlülükleri dahil) 173 milyon TL seviyesinden yaklaşık 36,6 milyon TL'ye gerileyerek finansal sağlığın güçlendiğini göstermiştir. Özellikle kredi kartı borçlarının tamamen kapatılması dikkat çekicidir.Nakit Akışı İyileşmesi: İşletme faaliyetlerinden elde edilen nakit akışları, geçen yılın aynı dönemindeki 1,49 milyon TL seviyesinden 99,9 milyon TL'ye çıkarak operasyonel verimlilikte büyük bir sıçrama kaydetmiştir.Özkaynak Gücü: Toplam özkaynaklar 4,23 milyar TL'den 4,34 milyar TL'ye yükselmiş; şirket istikrarlı bir sermaye yapısını korumuştur.Çalışan Sayısı: Şirket istihdamını artırmaya devam ederek çalışan sayısını 560'tan 574 kişiye çıkarmıştır.
-
812
🔵 ETYAT 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Euro Trend Yatırım Ortaklığı
Euro Trend Yatırım Ortaklığı 2026 İlk Çeyrek Önemli GelişmelerSermaye Artırımı: Şirket, çıkarılmış sermayesini 20.000.000 TL'den 60.000.000 TL'ye çıkarmış ve bu değişiklik 28 Nisan 2026 tarihinde tescil edilmiştir.Finansal Performans: 31 Mart 2026 itibarıyla şirket, 79.166.549 TL toplam varlığa ve 69.325.879 TL özkaynağa sahiptir. Ancak dönem, 5.598.285 TL net dönem zararı ile kapatılmıştır.Portföy Yapısı: Ortaklık portföyünün %39,85'i pay senetlerinden, %37,86'sı borçlanma araçlarından oluşmaktadır. Portföydeki en yüksek paya sahip hisseler arasında Türk Hava Yolları (%6,35) ve Alarko Gayrimenkul (%3,87) dikkat çekmektedir.Yönetim ve Denetim: Portföy yönetim hizmetleri 6 Mayıs 2025'ten itibaren Metro Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Şirketin genel müdürlüğü görevini Sibel Ünal Aksoy yürütmektedir.Kar Payı Durumu: 2025 yılı finansal tablolarında oluşan net dönem zararı nedeniyle kar payı dağıtımı yapılmaması kararlaştırılmıştır.Risk Yönetimi: Şirket, özellikle kur riski ve likidite riskine karşı aktif bir risk yönetim prosedürü izlemekte ve türev araçları koruma amaçlı kullanmaktadır.
-
811
🔴 ETYAT 2026-03 Bilanço Analizi | Euro Trend Yatırım Ortaklığı
Önemli Gelişmeler ve Finansal GöstergelerNet Dönem Zararı: Şirket, 2026 yılının ilk üç ayında 5.598.285 TL net dönem zararı açıklamıştır. Geçen yılın aynı döneminde bu zarar 2.542.478 TL seviyesindeydi.Hasılat ve Brüt Kar: Toplam hasılat 14.997.581 TL olarak gerçekleşirken, satışların maliyeti sonrası 7.502.599 TL brüt kar elde edilmiştir. 2025'in ilk çeyreğinde hasılat 24.595.314 TL idi.Varlık Yapısı: Şirketin toplam varlıkları 31 Mart 2026 itibarıyla 79.166.549 TL'dir. Bu varlıkların 71.039.589 TL'si dönen varlıklardan, 8.126.960 TL'si ise duran varlıklardan oluşmaktadır.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: TMS 29 uyarınca uygulanan enflasyon muhasebesi neticesinde 6.491.835 TL tutarında "Net Parasal Kayıp" kaydedilmiştir.Bedelsiz Sermaye Artırımı: Şirketin çıkarılmış sermayesinin iç kaynaklardan karşılanmak üzere 20.000.000 TL'den 60.000.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvurusu 16 Nisan 2026'da SPK tarafından onaylanmış ve işlemler 28 Nisan 2026'da tamamlanmıştır.Yatırım Portföyü: Şirketin finansal yatırımlarının büyük çoğunluğunu hisse senetleri (27.952.646 TL) ve finansman bonoları (26.305.287 TL) oluşturmaktadır.
-
810
🔵 RTALB 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | RTA Laboratuvarları
RTA Laboratuvarları 2026 Yılı 1. Çeyrek Önemli GelişmelerHasılat Artışı: Şirket, 2026 yılının ilk üç ayında 82.552.158 TL hasılat elde ederek, geçen yılın aynı dönemindeki 68.354.140 TL'lik satış hacminin üzerine çıkmıştır.Net Zarar Durumu: 2025 yılının ilk çeyreğinde 281,3 milyon TL net kâr açıklayan şirket, 2026 yılının aynı döneminde 298.290.114 TL net dönem zararı kaydetmiştir.İştiraklerin Finansal Etkisi: Bu zararın temel nedeni, "Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Kârlarından/Zararlarından Paylar" kaleminde gerçekleşen 303.637.034 TL tutarındaki kayıptır. Bu durum, özellikle A1 Capital gibi iştiraklerin dönem performansının konsolide bilançoya etkisini yansıtmaktadır.Operasyonel Giderler: Şirketin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) giderleri 9,8 milyon TL, genel yönetim giderleri ise 9 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.Brüt Kâr Marjı: Satışların maliyeti 51,9 milyon TL olarak gerçekleşirken, şirket 30.559.254 TL brüt kâr elde etmeyi başarmıştır.Varlık Yapısı: Şirketin toplam varlıkları 3,49 milyar TL seviyesindedir ve bu varlıkların büyük bir kısmını (2,62 milyar TL) özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar oluşturmaktadır.İştirak Yapısı: RTA Laboratuvarları, A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'de %28,85 ve A1 Eğitim ve Filo Kiralama A.Ş.'de %17 oranında pay sahibidir.
-
809
🔴 RTALB 2026-03 Bilanço Analizi | RTA Laboratuvarları
RTA Laboratuvarları 2026 Birinci Çeyrek Önemli GelişmelerRTA Laboratuvarları'nın 31 Mart 2026 tarihinde sona eren döneme ait finansal raporunda öne çıkan kritik noktalar şunlardır:Hasılat ve Brüt Kâr Artışı: Şirketin hasılatı, önceki yılın aynı dönemine göre 68,3 milyon TL'den 82,5 milyon TL'ye yükselmiştir. Bu artışla birlikte brüt kâr da 24,4 milyon TL'den 30,5 milyon TL'ye ulaşmıştır.Operasyonel Zararda İyileşme: Esas faaliyet kâr/zararı kaleminde geçen yılın ilk çeyreğinde kaydedilen 11,4 milyon TL'lik zarar, 2026'nın aynı döneminde 637 bin TL seviyesine gerileyerek operasyonel tarafta bir toparlanma sinyali vermiştir.Net Dönem Zararı ve Sebebi: Şirket, bu çeyrekte 298,2 milyon TL net dönem zararı açıklamıştır. Bu büyük zararın temel kaynağı, özkaynak yöntemiyle değerlenen iştiraklerden (özellikle A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.) gelen 303,6 milyon TL'lik negatif paydır.Finansal Sağlık Göstergeleri: Şirketin cari oranı 1,214 olarak gerçekleşmiş olup dönen varlıkların kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi makul düzeydedir. Net borç/özkaynaklar oranı ise %17,47 seviyesindedir.İştirak Yapısı: Şirketin portföyünde en büyük ağırlığa sahip iştiraki, 2,6 milyar TL değerleme ile A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'dir. Ayrıca A1 Eğitim ve Filo Kiralama A.Ş.'de de payı bulunmaktadır.Ar-Ge Odaklı Yapı: Şirket, dönem içinde 9,8 milyon TL araştırma ve geliştirme gideri yapmıştır. Toplam personel sayısı ise 77 kişidir.
-
808
🔵 EUYO 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Euro Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı
Önemli Gelişmeler ve Finansal BaşlıklarSermaye Artırımı: Şirket, çıkarılmış sermayesini 20.000.000 TL'den 60.000.000 TL'ye yükseltmiş ve bu değişiklik 28 Nisan 2026 tarihinde tescil edilmiştir.Finansal Performans: 2026 yılının ilk üç ayında şirket 4.821.694 TL net dönem zararı açıklamıştır. Bu zararın en büyük etkenlerinden biri, 6.572.954 TL tutarındaki net parasal kayıp kalemidir.Portföy Yapısı: 31 Mart 2026 itibarıyla 81,7 milyon TL değerindeki portföyün %41,16'sı finansman bonolarından, %33,50'si hisse senetlerinden ve %7,11'i Borsa Para Piyasası (BPP) işlemlerinden oluşmaktadır.Operasyonel Giderler: Brüt kar 4.297.994 TL olarak gerçekleşmiş olsa da, 6.157.722 TL tutarındaki genel yönetim giderleri faaliyet sonucunu negatife çekmiştir.Portföy Yönetimi: Şirketin portföy yönetim hizmetleri 6 Mayıs 2025 tarihinden itibaren Metro Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yürütülmektedir.Borçluluk Durumu: Şirketin toplam borçlarının toplam varlıklara oranı %6,54 gibi düşük bir seviyededir ve finansal yapısı oldukça güçlüdür (%93,46 öz kaynak oranı).
-
807
🔵 A1CAP 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | A1 Capital Yatırım Menkul Değerler
A1 Capital 2026 İlk Çeyrek Önemli Gelişmeler (Key Highlights)Finansal Performans ve Net Zarar: Şirket, 2026 yılının ilk çeyreğini 1.049.101.373 TL net dönem zararı ile kapatmıştır. Bu zararın en büyük etkenlerinden biri, 1 milyar TL'yi aşan parasal kayıp kalemidir.Hasılat Artışı: Toplam hasılat, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış göstererek 6,82 milyar TL seviyesine yükselmiştir. Ancak satışların maliyetindeki artış, brüt kârın 276 milyon TL seviyesine gerilemesine neden olmuştur.Sermaye Tavanında Dev Artış: Yönetim Kurulu, şirketin kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar TL'den 10 milyar TL'ye çıkarılmasına ve bu tavanın 2030 yılına kadar geçerli olmasına karar vermiştir.Bağlı Ortaklıklar ve Yeni Faaliyetler: A1 Capital Portföy Yönetimi A.Ş., 2025 yılı başında faaliyet izni alarak portföy yönetimi ve yatırım fonları alanında operasyonlarına başlamıştır. Ayrıca şirket, A1 Yenilenebilir Enerji (%5 pay) ve A1 Filo Kiralama (%1 pay) şirketlerinde de iştirak sahibidir.Yönetim Değişiklikleri: Genel Müdürlük görevine vekaleten Selen Derin atanmıştır. Dönem içinde bağımsız yönetim kurulu üyeliğinde istifalar ve yeni atamalar gerçekleşmiştir.Piyasa Değeri ve Kredi Notu: 31 Mart 2026 itibarıyla A1CAP payları 13,85 TL fiyattan işlem görmüş ve şirketin piyasa değeri 9,35 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Turkrating, şirketin uzun vadeli ulusal kredi notunu TR AA- (Durağan) olarak teyit etmiştir.Kâr Dağıtımı: 2025 yılı kârına ilişkin olarak, Nisan 2026'da yapılan Genel Kurul toplantısında kâr dağıtımı yapılmaması kararlaştırılmıştır.
-
806
🔴 A1CAP 2026-03 Bilanço Analizi | A1 Capital Yatırım Menkul Değerler
Öne Çıkan Başlıklar (Key Highlights)Hasılat ve Kârlılık: Şirket 2026'nın ilk üç ayında 6.820.637.951 TL hasılat elde etmiştir. Ancak, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 758,7 milyon TL kârın aksine, bu dönemde 1.049.101.373 TL net dönem zararı açıklanmıştır.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: Bu zararın en temel nedeni, TMS 29 uyarınca uygulanan enflasyon muhasebesi sonucu kaydedilen 1.014.399.115 TL tutarındaki parasal pozisyon kaybıdır.Varlık ve Özkaynak Durumu: Toplam varlıklar 2025 yıl sonuna göre 20 milyar TL seviyesinden 16,1 milyar TL’ye gerilemiştir. Özkaynaklar ise 10,1 milyar TL'den 9,05 milyar TL seviyesine düşmüştür.Operasyonel Gelirler: Gelir kalemleri incelendiğinde, müşterilerden alınan faiz gelirlerinin 1.077.051.433 TL ile en büyük paylardan birine sahip olduğu görülmektedir. Hisse senedi aracılık gelirleri ise 89.837.260 TL olarak gerçekleşmiştir.Finansal Risk Yönetimi: Şirketin 31 Mart 2026 itibarıyla 1,79 milyar TL nakit ve nakit benzeri varlığı bulunmaktadır. Borç / Sermaye oranı ise 0,58 olarak hesaplanmıştır.Sermaye Tavanı Hamlesi: Bilanço sonrası dönemde (27 Nisan 2026), şirketin kayıtlı sermaye tavanının 10 milyar TL’ye çıkarılmasına ve süresinin 2030 yılına kadar uzatılmasına karar verilmiştir.
-
805
🔴 EUYO 2026-03 Bilanço Analizi | Euro Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı
Euro Yatırım Ortaklığı 2026 1. Çeyrek Finansal Raporu: Öne Çıkan NotlarNet Dönem Zararı: Şirket, 31 Mart 2026 itibarıyla sona eren ilk çeyrekte 4.821.694 TL net dönem zararı açıklamıştır. Geçen yılın aynı döneminde bu zarar 1.019.061 TL seviyesindeydi.Hasılatta Gerileme: Toplam hasılat, 2025'in ilk çeyreğindeki 19,1 milyon TL seviyesinden 12,1 milyon TL'ye gerilemiştir. Bu düşüşte özellikle hisse senedi alım satım gelirlerindeki azalma etkili olmuştur.%200 Bedelsiz Sermaye Artırımı: Şirket, 20.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesini iç kaynaklardan karşılanmak üzere 60.000.000 TL’ye çıkarmaya karar vermiştir. Bu artış, SPK tarafından 16 Nisan 2026'da onaylanmış ve işlemler 28 Nisan 2026'da tamamlanmıştır.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: Finansal tablolar TMS 29 yüksek enflasyon raporlaması standartlarına göre düzenlenmiştir. Şirket, bu dönemde 6.572.954 TL net parasal kayıp kaydetmiştir.Portföy Yapısı: Şirketin 68 milyon TL değerindeki finansal yatırımlarının büyük çoğunluğunu hisse senetleri (27,6 milyon TL) ve finansman bonoları (33,6 milyon TL) oluşturmaktadır.Özkaynaklarda Azalış: 31 Aralık 2025'te 87,5 milyon TL olan toplam özkaynaklar, dönem zararı ve diğer etkilerle 83,6 milyon TL'ye gerilemiştir.
-
804
🔵 TKNSA 2026-03 Faaliyet Raporu Analizi | Teknosa İç ve Dış Ticaret
Teknosa 2026 Birinci Çeyrek Öne Çıkan GelişmelerFinansal Performans ve Reel Büyüme: Teknosa, zorlu makroekonomik koşullara ve yüksek finansman maliyetlerine rağmen, 2026'nın ilk çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak %3 artırarak 22,2 milyar TL seviyesine ulaştırmıştır. Şirketin FAVÖK değeri yıllık bazda reel %12 artışla 643 milyon TL olarak gerçekleşmiş, FAVÖK marjı ise etkin operasyonel gider yönetimi sayesinde %2,9’a yükselmiştir.Dijital Dönüşüm ve Yapay Zekâ: Şirket, operasyonel süreçlerinde yapay zekâyı merkeze almaktadır. Satış danışmanları için geliştirilen yapay zekâ asistanı "Bilge", %81 aktif kullanım oranına ulaşmış ve uygulamayı yoğun kullanan danışmanların daha yüksek performans sergilediği gözlemlenmiştir. Ayrıca, tam kapsamlı SAP dönüşümü ve yapay zekâ destekli ticari girişimlerle stok devir hızı ve satış etkinliği artırılmaktadır.Müşteri Sadakati ve Marka Gücü: Teknosa, teknoloji marketleri kategorisinde "İlk Akla Gelen" ve "En Çok Tavsiye Edilen" marka unvanlarını korumayı başarmıştır. Sadakat programı TeknoClub’ın üye sayısı 5,4 milyona yaklaşırken, toplam ve aktif müşteri sayısında artış trendi devam etmektedir.Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk: Şirket, CDP İklim Değişikliği Programı kapsamında A- notu alarak sürdürülebilirlik alanındaki başarısını tescillemiştir. Sosyal alanda ise 2007'den beri süregelen "Kadın için Teknoloji" projesiyle bugüne kadar 42 binden fazla kadına dijital beceri eğitimi verilmiştir.Yönetimsel Değişim: 30 Nisan 2026 itibarıyla CEO Sitare Sezgin görevinden ayrılacak olup, yeni bir atama yapılana kadar Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Eyigün 1 Mayıs 2026 itibarıyla İcra Kurulu’na başkanlık edecektir.
-
803
🔴 TKNSA 2026-03 Bilanço Analizi | Teknosa İç ve Dış Ticaret
Teknosa 2026 Birinci Çeyrek Finansal Raporu Önemli BaşlıklarHasılat Artışı: Teknosa, 2026 yılının ilk üç ayında toplam 22.239.732 bin TL hasılat elde etmiştir. Bu rakam, 2025 yılının aynı dönemindeki 21.599.602 bin TL'lik hasılata kıyasla bir artış göstermektedir.Net Dönem Zararında İyileşme: Şirket, 31 Mart 2026 itibarıyla 476.535 bin TL net dönem zararı açıklamıştır. Bu zarar, 2025 yılının ilk çeyreğindeki 541.830 bin TL'lik zarara göre bir iyileşmeye işaret etmektedir.E-ticaret ve Mağazacılık Performansı: Hasılatın büyük çoğunluğu 19,2 milyar TL ile mağazacılık satışlarından gelmiştir. Ancak e-ticaret satışları, 2025'teki 1,7 milyar TL seviyesinden 2,1 milyar TL'ye yükselerek büyüme trendini sürdürmüştür.Enflasyon Muhasebesi Etkisi: Finansal tablolar, TMS 29 "Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama" standardı uyarınca 31 Mart 2026 satın alma gücü esasına göre düzeltilerek sunulmuştur. Bu kapsamda 1.733.716 bin TL net parasal pozisyon kazancı kaydedilmiştir.Finansal Borçlanma: Kısa vadeli borçlanmalar, 31 Aralık 2025'teki 5,07 milyar TL seviyesinden 31 Mart 2026 itibarıyla 6,34 milyar TL seviyesine yükselmiştir.Operasyonel Ağ: Teknosa, Mart 2026 sonu itibarıyla Türkiye genelinde 138 mağaza ve 2.459 çalışan ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
No matches for "" in this podcast's transcripts.
No topics indexed yet for this podcast.
Loading reviews...
ABOUT THIS SHOW
https://tabildot.com.tr/marketrisk/https://tabildot.com.tr/marketriskustr/Market Risk, finans dünyasını yakından takip edenler için hazırlanan Türkçe bir podcast. Şirket bilançoları, hisse analizleri ve ekonomik gelişmeleri sade bir dille ele alıyoruz.📌 Bu podcast Türkçe’dir.
HOSTED BY
Market Risk
Loading similar podcasts...