EPISODE · Apr 14, 2021 · 5 MIN
14. duben – Den, kdy se začal používat pozdrav „Nazdar“
from Ozvěny minulosti · host Youradio Talk
14. dubna 1851 se v Praze poprvé objevuje pozdrav „nazdar“. Jeho vznik úzce souvisí s vyhlášením sbírky na vybudování Národního divadla v Praze. Po české metropoli tehdy chodili výběrčí s kasičkami, které obsahovaly nápis: Na zdar Národního divadla. A díky štědrosti lidí, kteří do kasiček házeli své peníze a šperky, se pozdrav rychle rozšířil po celých Čechách, Moravě a zavítal dokonce i na Slovensko. Ostatně, nebylo místa, kam by se s pokladničkou nezašlo nebo kde by pokladnička nestála. Našli byste ji i v té nejzapadlejší samotě.See omnystudio.com/listener for privacy information.
What this episode covers
14. duben – Den, kdy se začal používat pozdrav „Nazdar“
NOW PLAYING
14. duben – Den, kdy se začal používat pozdrav „Nazdar“
No transcript for this episode yet