Apple Inteligence? Máte? A mohli bychom ji vidět?  episode artwork

EPISODE · Jul 4, 2024 · 11 MIN

Apple Inteligence? Máte? A mohli bychom ji vidět?

from #TYDEN k poslouchání · host Rychlofky

Posloucháte #tyden. Čtvrteční podcast, ale nenechte se mýlit tím, že možná čtvrtek není. Poslouchatelné na Substacku i na obvyklých podcastových platformách. Nic nestojí, ale nedělní velký #tyden má hutnou placenou podobu. Potěšíte, pokud se stanete předplatiteli. Podcast opět nenamlouvám já, ale mé digitální hlasové dvojče. Celé si to tedy můžete přečíst, pokud nechcete poslouchat. Dlouhé roky Apple sebevědomě vydávalo Siri za příkladného digitálního hlasového asistenta. Ti co Siri používali ale věděli své. Příkladnost žádná, inteligence mizivá, používání komplikované. Spolu s uzavřenosti jablečného ekosystému tak bylo vždy lepší volbou sáhnout po Alexe, případně po Google.V tom hlavním to ale bylo stejně prašť jako uhoď. Žádné řešení neumělo česky. Ačkoliv u Apple i Google jste mohli česky diktovat, na asistenty to nemělo nejmenší dopad. Poté, před zhruba dvěma roky (ano, na podzim to bude dva roky) svět začala útokem brát umělá inteligence. Zejména ta “generativní”, ale hlavně LLM, velké jazykové modely, large language models.Na špičce v AI se ale neobjevil Google, který se dlouhodobě bil v prsa a tvrdil, jak je dobrý v umělých inteligencích. Nebylo tam ani Apple. Prostor si začaly kolíkovat do té doby nepříliš známé společnosti. Jediný kdo tehdy dokázal rychle zareagovat byl Microsoft, ale jen díky sázce na jednoho ze zásadní hráčů, tedy Open AI. A po menším zaváhání se dokázal, jakž takž, přidat Google.Apple? Apple zůstalo potichu, bez komentářů, bez vlastní AI. Nezvolilo ani cestu partnerství s některým ze zásadních hráčů. Skoro půl roku tak nějak v Apple dělali, že se jich umělá inteligence netýká.Jejich zásadní konkurenti, Samsung, ale i další, mezitím do svých telefonů, tedy telefonů s Androidem, umělou inteligenci začali přidávat. Nutno dodat, že třeba právě u Samsunngu docela dobře, promyšleně a poměrně rychle. Všichni umělou inteligenci v telefonech začali používat i bez toho, aniž by ji tam výrobce nějak integroval. ChatGPT můžete mít v jakémkoliv telefonu a můžete si s ní psát, ale, asi nejvíce cool, si s ní v (prakticky) reálném čase povídat. Co Apple? Apple pořád nic. Až někdy zhruba v květnu se začalo ukazovat, že u Apple zjistili, že mají velký problém. Ukázalo se, že jednají s OpenAI o využití ChatGPT a jako zálohu si i nechávají možnost využít AI od Google. Zásadní konkurent Apple ale není ideální partner pro tento účel. Třetí možný, Meta, je v tomto ohledu ještě problematičtější a vzájemná nevraživost mezi těmito dvěma giganty moc řešení nenabízí. Nemluvě o tom, že AI od Meta je mnohem více otázka vybudovaného hype, než reálně dobře využitelné technologie. V médiích ale vydávané jako pozitivní rozhodnutí u Apple, které nechce ohrozit soukromí uživatelů. Těch uživatelů, kteří stejně v telefonu mají určitě až několik aplikací od Meta tak jako tak. Nakonec, někdy v červnu, Apple oznámilo Apple Inteligence. Zcela záměrné slovní spojení, kde si chce Apple přivlastnit něco co stále nemá. Ano, stále nemá, ač hrdě klasicky oznamují, že všechno mají. Proč říkám něco takového? * Apple Intelligence bude v omezené podobě na podzim 2024* Dostupná bude pouze v nejdražších modelech telefonů* Další, dnes již běžně jinde dostupná funkčnost, bude až pozdě v roce 2025* Využita bude ChatGPT, ale bude to mít absurdní omezení a komplikaceOmezená dostupnost na podzim ukazuje, že celý ten hype s oznámení Apple Intelligence jenom tak nějak zakrývá, že za ten rok a půl se Apple nedostalo nijak daleko. Takže to maskuje za slovní spojení Apple Intelligence a tvrdí, že všechno dělá jenom proto, aby uživatelé měli zajištěno soukromí a bezpečnost, v jejich nejlepším zájmu a je v tom nejlepší na světě.Omezení jen na nejdražší modely telefonů je nejen nešťastné, ale také zbytečné. Byť to má jeden zásadní technický důvod. Nižší modely mají tak zoufale málo operační paměti, že nestačí ani na to, aby bylo možné nechat současně běžet víc aplikací (něco co na Androidu není problém už možná tak dekádu). Něco málo funkcí v listopadu, dokonce takových co dnes už běžně můžete mít na Samsungu s Androidem nebo přímo v ChatGPT aplikaci, a další funkce až o další rok později také bohužel ukazují, že Apple má obrovské zpoždění. Možná sice doufá, že své uživatele uchlácholí sliby, ale do podzimu je daleko, takže ostatní hráči mezitím pokročí ještě víc. A ujíždějící vlak tak Apple bude stále jenom dohánět.V tom všem nechybí ani klasická snaha Apple si dělat vše po svém v kombinaci s tím, že za každou cenu chce svůj ekosystém udržet co nejvíce uzavřený.Což znamená, že na podzim váš telefon či tablet bude umět některé základní AI funkce s pomocí hardware telefonu a nějakého řešení přímo u Apple. Ale to nebude stačit na pokročilejší věci, pro které bude nutné “zavolat” ChatGPT. S čímž přichází komická představa Apple, že před každým takovým voláním bude nutné uživatele varovat a žádat ho o souhlas.Aby toho nebylo málo, Evropané mají smůluTa největší absurdnost se ukázala až po oznámení Apple Intelligence. Do Evropy ji nepustí, včetně pár dalších nově oznámených funkčností. Důvod? Spory mezi EU a Apple ohledně uzavřenosti platformy. Jableční uživatelé v Evropě se tak, opět, stávají rukojmími a Apple se snaží tlakem přimět EU k tomu, aby ustoupila a zmírnila povinnosti, které na Apple klade.V tomto případě jde o starý známý problém odemčení jablečného ekosystému pro aplikační obchody třetích stran. Něco co Apple bylo EU přinuceno udělat a něco, co typicky udělalo jako jednu obrovskou komplikovanou schválnost. Schválnost ve které komplikuje život uživatelům, stejně tak jako konkurenčním aplikačním obchodům. Na tom všem je velmi nemilé to, že uživatelé, které si bere jako rukojmí, platí nemalé částky za zařízení, která mají záplavu zbytečných komplikaci a omezení. A nově to vypadá, že budou mít další zbytečná omezení a komplikace co se umělé inteligence týče.Bohužel pro uživatele mezitím EU zjistila, že Apple porušilo pravidla hospodářské soutěže EU. Týká se to přitom právě zde zmíněné možnosti alternativních aplikační obchodů a svobodné možnosti si na vlastní telefon dát co chci, ne co mi povolí Apple.Budiž, pojďme zpět k Apple IntelligenceS Apple Intelligence je to jednoduché. Pokud vydržíte do podzimu, tak se dočkáte něčeho, co všude jinde používáte možná už tak rok. V Safari, tedy v prohlížeči, AI vytvoří shrnutí otevřené stránky. V Messages získáte Genmoji, AI generované emoji. Do Poznámek, Pošty a Pages dorazí kontrola pravopisu a využití AI pro přepsání, vylepšování textů. Ve fotkách bude lepší doporučování pro Memories, automatická kategorizace do chytrých kolekcí. AI nakonec i nějak, není příliš jasné jak, dorazí do Siri. Tak trochu jen další ukázka toho, že Apple stále opravdu nic nemá a tak trochu vše řeší za pochodu. Nic víc ale v první vlně nečekejte, dokonce nebude k dispozici ani Chatbot, natož tolik oblíbené i praktické generování obrázků, tedy základ využití dnešních umělých inteligencí.. Včetně toho, že otázkou zůstává, nakolik to celé bude fungovat i pro něco tak exotického jako čeština. Jazyk se kterým ChatGPT nemá prakticky žádné větší komplikace, ale který dodnes Siri neumí a různé další funkčnosti u Apple si s ní občas nerozumí.Pozitivní na právě řečeném, jediné pozitivní, může být, že Apple Intelligence bude, teoreticky, mít přístup k tomu kdo co v telefonu jste. Což ChatGPT neumí. Nezná vaše zprávy, e-maily, fotografie. A je docela jisté, že Apple nikdy nebude konkurenční AI chtít k něčemu takovému pustit. Ostatně stejně jako to dělá například s Messages, kde prostě nesmíte pro SMS použít nic jiného než tuto jednu povolenou aplikaci.Něco z popsaného se bude odehrávat na telefonech, něco na serverech u Apple, protože přeci jen ani ty nejnabušenější modely nezvládnou vše potřebné. Apple zpracovávajícímu cloudu říká Private Cloud Compute a opět to doprovází slovy o výjimečnosti a geniálnosti co se soukromí uživatelů týče. Jen, nezapomeňme, vše to je stále v rovině “na podzim to bude”. Včetně další nejasnosti, kterou je nutné zmínit. Není totiž jasné, jestli vše uvedené bude dostupné zadarmo, nebo zda Apple přijde nepřijde s nějakou cestou dalšího měsíčního předplatného. Ostatně, za iCloud si také musíte měsíčně platit, pokud chcete mít trochu víc než dávno nedostačujících pět gigabajtů prostoru. Jenže, jak to vlastně s tím ChatGPT? Důležitá otázka, není-liž pravda. Apple stále nemá ekvivalent ChatGPT a je vůbec otázka, zda ho někdy bude mít a zda ho zpřístupní uživatelům v čisté, říkejme tomu chatovací, podobě. ChatGPT je v tuto chvílí něco jako záloha, knihovník, chytrá AI, které je možné se zeptat na něco, co Apple Intelligence neumí. Byť, jednou, za pár let, možná bude umět. Má nás to, jako uživatele jablečného železa nějak trápit? Ani ne. ChatGPT máme v telefonech, tabletech i Mac počítačích dávno a intenzivně a dobře nám slouží. Aniž by nějaká úzká integrace s operačním systémem byla potřeba. Bez ohledu na to, že Apple na to chce zase jít po svém a vynalézat kolo.Jak to vlastně celé uzavřít?Obtížně, věřte mi. Vše doposud řečené je postavené jen na tom, co Apple oznámilo. Nic z oznámeného ale prozatím neexistuje. V beta verzi operačního systému co má přinést AI aktuálně AI funkce nejsou. Dorazit mají “později v létě”. Spoléhat se na “živé” demonstrace na Apple eventu je sice možné, ale víme jak to s podobnými věcmi může být. Nemusí být živé, nebo ukazují jen pár vybraných věcí, které se podařilo rozchodit. Dost napovídá i to, že Apple novinářům neumožnilo vyzkoušet nic.Je dost pravděpodobné, že to co dorazí na podzim nakonec bude jenom beta a Apple bude příští rok řešit věci, které se ukáží právě a jen až v okamžiku, kdy nový ekosystém, tedy Apple Intelligence, pustí mezi uživatele.Jen, to je nutné zopakovat, konkurenti mezitím budou o dalšího půl roku dál. Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled at rychlofky.substack.com/subscribe

NOW PLAYING

Apple Inteligence? Máte? A mohli bychom ji vidět?

0:00 11:28

No transcript for this episode yet

We transcribe on demand. Request one and we'll notify you when it's ready — usually under 10 minutes.

繁盛店にしたいなら私の話を聞きなさい! K-MIX KIKURA 静岡市のチーズケーキ専門店『すずとら』創業者、現在は夫婦で経営する『ITAMAE朝太郎』の女将である小川陽子が、悩める女性店舗経営者に送る応援型ポッドキャストです。美容サロン、飲食店、物販など様々な店舗を起業した経験から、今までの失敗談を含めてあなたの起業・店舗経営に役立つ魔法のエッセンスをズバッとお伝えします。番組へのメッセージやご感想は公式LINEかメルマガへお気軽にご連絡ください。公式LINE:https://kiby8fuo.autosns.app/line公式メルマガ:https://1lejend.com/stepmail/kd.php?no=IRnMelaqEvInstagram:https://www.instagram.com/yokoneko0829YouTube:https://youtube.com/@user-hx4ge5kt2g▼MC:小川陽子㈱ベルエキップ・プラス代表取締役。美容、カフェ業を経て50歳を機に洋菓子店を事業売却。店舗ビジネス20年4事業10店舗実績。売れて信頼されるロングセラービジネス法で女性店舗経営者をサポート。宅建士。 Song Against Songs, The by G. K. Chesterton (1874 - 1936) LibriVox LibriVox volunteers bring you 9 recordings of The Song Against Songs by G. K. Chesterton. This was the Fortnightly Poetry project for October 16, 2011.Chesterton was a large man, standing 6 feet 4 inches (1.93 m) and weighing around 21 stone (130 kg; 290 lb). His girth gave rise to a famous anecdote. During World War I a lady in London asked why he was not 'out at the Front'; he replied, 'If you go round to the side, you will see that I am.' On another occasion he remarked to his friend George Bernard Shaw: "To look at you, anyone would think a famine had struck England". Shaw retorted, "To look at you, anyone would think you have caused it". P. G. Wodehouse once described a very loud crash as "a sound like Chesterton falling onto a sheet of tin."( Summary from Wikipedia ) Not lonely tonight baohaibo Adventure:The Exploits of Juve By: Marcel Allain (1885-1969)The Shaving of Shagpat By: George Meredith (1828-1909)The Invasion By: William Le Queux (1864-1927)Isobel By: James Oliver Curwood (1878-1927)The Great K and A Train Robbery By: Paul Leicester Ford (1865-1902)With Frederick The Great: A Story of the Seven Years' War By: George Alfred Henty (1832-1902)Gulliver's Travels, Told to the Children By: John Lang (1816-1864)The Art of Travel By: Sir Francis Galton (1822-1911)War By: Pierre Loti (1850-1923)The Recollections of Rifleman Harris By: Benjamin Harris (1781-1858)Red Men and White By: Owen Wister (1860-1938)The Luck Of Roaring Camp And Other Sketches By: Bret Harte (1836-1902)Some Rambling Notes of an Idle Excursion By: Mark Twain (1835-1910)The Game By: Jack London (1876-1916)King Arthur's Knights: The Tales Retold for Boys & Girls By: Henry Gilbert (1868-1937)The Adventures of Mr. K- ROSE Kizzy Thomas Become a Paid Subscriber: https://podcasters.spotify.com/pod/show/kizzy-thomas/subscribeBecome a Paid Subscriber: https://podcasters.spotify.com/pod/show/kizzy-thomas/subscribeBecome a Paid Subscriber: https://podcasters.spotify.com/pod/show/kizzy-thomas/subscribeA radio broadcasting DJ.. From New Orleans la. But

Frequently Asked Questions

How long is this episode of #TYDEN k poslouchání?

This episode is 11 minutes long.

When was this #TYDEN k poslouchání episode published?

This episode was published on July 4, 2024.

What is this episode about?

Posloucháte #tyden. Čtvrteční podcast, ale nenechte se mýlit tím, že možná čtvrtek není. Poslouchatelné na Substacku i na obvyklých podcastových platformách. Nic nestojí, ale nedělní velký #tyden má hutnou placenou podobu. Potěšíte, pokud se stanete...

Can I download this #TYDEN k poslouchání episode?

Yes, you can download this episode by clicking the download button on the episode player, or subscribe to the podcast in your preferred podcast app for automatic downloads.
URL copied to clipboard!