EPISODE · May 1, 2022 · 1H 8M
Éljen május elseje! Budapest Feldarabolása, Vörös Bécs és Municipalizmus
from Partizán
Vajon feldarabolja-e a Kormány az újabb kétharmad után Budapestet? Matolcsy György jegybankelnök és a NER legönjáróbb hobbiurbanistája “törtenelmi igazságtételként” visszacsinálná az 1950-ben végrehajtott városbővítést, egy “egészségesebb méretre” szabva a fővárost. Végigbeszéljük, történetileg hogyan ingadozott a Budapest-tudat az “ország szíve” és a “vízfej” toposzai között, hogy tényleg elszívta-e a főváros az ország többi része elől a fejlődési lehetőségeket, illetve hogy milyen szakmai és politikai munka előzte meg a város eddigi közigazgatási-urbanisztikai átalakításait. A városállami szecesszióról ábrándozó ellenzéki tudat hullámait meglovagolva ünnepileg megemlékezünk a “vörös Bécs”immár százéves várospolitikai projektjének sikereiről és kudarcairól, felvázoljuk a máig ható politikai, építészeti és kulturális örökség legfontosabb elemeit és tanulságait.Végezetül elmélázunk a helyhatósági léptékre és a fokozott lokális autonómia vágyára építő municipalista mozgalom politikai relevanciájáról a magyar önkormányzatiság kilátásainak borongós fényében.A rész végén elhangzó nóta Dolly Parton "9-5" című dala; egy sor az angol szövegből kontextus gyanánt: "Belépsz a zuhanyzóba reggel és már ver a szíved / Kilépsz az utcára és áll a dugó / Olyan emberekkel mint én, akik reggeltől estig dolgoznak". Az epizódban hivatkozott szövegeket itt érhetitek el: https://www.youtube.com/watch?v=UbxUSsFXYo4 ,https://magyarnemzet.hu/pc19/2021/12/matolcsy-gyorgy-mi-lehet-a-budapest-dilemma-megoldasahttp://www.multunk.hu/wp-content/uploads/2017/01/siposa09-3.pdfhttp://epa.niif.hu/00000/00003/00002/gyorgy.htm★ Support this podcast on Patreon ★
NOW PLAYING
Éljen május elseje! Budapest Feldarabolása, Vörös Bécs és Municipalizmus
No transcript for this episode yet
Similar Episodes
Jun 17, 2026 ·130m
Jun 16, 2026 ·72m
Jun 12, 2026 ·68m
Jun 12, 2026 ·57m