EPISODE · Oct 13, 2025 · 5 MIN
Ks. Marcin Uhlik: młodzi mają dużą wrażliwość ekologiczną
from Podkasty redakcji misyjne.pl · host misyjne.pl, Misyjne Drogi
W archidiecezji warszawskiej po raz pierwszy zostaną zorganizowane wielkopostne rekolekcje o tematyce ekologicznej. – W Wielkim Poście 2026 roku chcemy zainicjować tematyczne rekolekcje, które będą dotyczyć ochrony stworzenia. W ich trakcie poruszymy temat stworzenia i ewolucji. Niektórym młodym ludziom trudno jest pogodzić to, co słyszą na lekcjach religii i na lekcjach biologii. Myślę, że te rekolekcje pozwolą to wszystko uporządkować – mówi w rozmowie z misyjne.pl ks. Marcin Uhlik, doktorant biologii na Uniwersytecie Warszawskim, diecezjalny duszpasterz środowisk Laudato Si’ archidiecezji warszawskiej. – Przygotowywane przez nas rekolekcje ukażą relację między wiarą a rozumem i odpowiedzą na egzystencjalne pytania młodych – dodaje ks. Uhlik. Rozmowa Macieja Kluczki z ks. Marcinem - przeprowadzona przy okazji liturgicznego wspomnienia świętego Franciszka z Asyżu - dotyczyła też działalności warszawskiego duszpasterstwa środowisk Laudato Si'. Duszpasterstwa Laudato Si' istnieją w Polsce od dwóch lat - powstały na bazie inspiracji encykliką papieża Franciszka. Skupiają się na trosce o wspólny dom i sprawiedliwość ekologiczną. Dołączają do nich osoby świeckie i duchowne, organizacje, ruchy, zakony i wspólnoty, które działają na rzecz ekologii integralnej. – Pismo Święte, Objawienie i nauka Kościoła bardzo poważnie podchodzą do stworzenia, jego ochrony. Przypominają nam, że to zadanie, które zlecił nam Bóg – podkreśla gość podkastu misyjne.pl. Ks. Uhlik opowiada też o warsztatach, które przeprowadził dla katechetów, którzy na lekcjach religii chcą mówić o stworzeniu i jego ochronie. – Pan Bóg - miłośnik życia - troszczy się o wszystkie aspekty ochrony stworzenia. Nie tylko o samą przyrodę, ale także o ludzi i ich relacje z bliźnimi – podkreśla duszpasterz. Na pytanie, czy młodzi interesują się ekologii, odpowiada z pełnym przekonaniem: "Młodzi mają dużą wrażliwość ekologiczną". – Cała tradycja Kościoła jest związana z ekologią i ochroną stworzenia. To przecież zakonnicy uczyli jak uprawiać pola. A wielcy święci - jak np. Franciszek z Asyżu - stawiali ochronę stworzenia w centrum swoich rozważań – dodaje.
What this episode covers
W archidiecezji warszawskiej po raz pierwszy zostaną zorganizowane wielkopostne rekolekcje o tematyce ekologicznej. – W Wielkim Poście 2026 roku chcemy zainicjować tematyczne rekolekcje, które będą dotyczyć ochrony stworzenia. W ich trakcie poruszymy temat stworzenia i ewolucji. Niektórym młodym ludziom trudno jest pogodzić to, co słyszą na lekcjach religii i na lekcjach biologii. Myślę, że te rekolekcje pozwolą to wszystko uporządkować – mówi w rozmowie z misyjne.pl ks. Marcin Uhlik, doktorant biologii na Uniwersytecie Warszawskim, diecezjalny duszpasterz środowisk Laudato Si’ archidiecezji warszawskiej. – Przygotowywane przez nas rekolekcje ukażą relację między wiarą a rozumem i odpowiedzą na egzystencjalne pytania młodych – dodaje ks. Uhlik. Rozmowa Macieja Kluczki z ks. Marcinem - przeprowadzona przy okazji liturgicznego wspomnienia świętego Franciszka z Asyżu - dotyczyła też działalności warszawskiego duszpasterstwa środowisk Laudato Si'. Duszpasterstwa Laudato Si' istnieją w Polsce od dwóch lat - powstały na bazie inspiracji encykliką papieża Franciszka. Skupiają się na trosce o wspólny dom i sprawiedliwość ekologiczną. Dołączają do nich osoby świeckie i duchowne, organizacje, ruchy, zakony i wspólnoty, które działają na rzecz ekologii integralnej. – Pismo Święte, Objawienie i nauka Kościoła bardzo poważnie podchodzą do stworzenia, jego ochrony. Przypominają nam, że to zadanie, które zlecił nam Bóg – podkreśla gość podkastu misyjne.pl. Ks. Uhlik opowiada też o warsztatach, które przeprowadził dla katechetów, którzy na lekcjach religii chcą mówić o stworzeniu i jego ochronie. – Pan Bóg - miłośnik życia - troszczy się o wszystkie aspekty ochrony stworzenia. Nie tylko o samą przyrodę, ale także o ludzi i ich relacje z bliźnimi – podkreśla duszpasterz. Na pytanie, czy młodzi interesują się ekologii, odpowiada z pełnym przekonaniem: "Młodzi mają dużą wrażliwość ekologiczną". – Cała tradycja Kościoła jest związana z ekologią i ochroną stworzenia. To przecież zakonnicy uczyli jak uprawiać pola. A wielcy święci - jak np. Franciszek z Asyżu - stawiali ochronę stworzenia w centrum swoich rozważań – dodaje.
NOW PLAYING
Ks. Marcin Uhlik: młodzi mają dużą wrażliwość ekologiczną
No transcript for this episode yet
Similar Episodes
Jun 24, 2026 ·33m
Jun 24, 2026 ·24m
Jun 23, 2026 ·59m