EPISODE · Apr 11, 2023 · 57 MIN
S9E7: ANTARKTÍDA - Keď chladničky kúria
from Všesvet podcast · host SME.sk
Aké je to žiť na skutočnom konci sveta, sú tučniaky prítulné a ako sa tri mesiace spí v stane na ľadovci, kde môžu byť teploty aj mínus štyridsať stupňov? Slovák Róbert Vrábel sa prvýkrát na Antarktídu pozrel v roku 2018, o rok neskôr tam už išiel pracovne a odvtedy trávi na najchladnejšom kontinente takmer polovicu roka, po ktorej sa zase presunie na najsevernejší obývaný bod na svete - na Špicbergy. Na Antarktíde Róbert robil všetko od umývania riadu, mechanika, cez prípravu pristávacej plochy pre lietadlá až po sprevádzanie celebrít ako bol Will Smith či Ashton Kutcher. "Keď sa v stane zobudím, že je mi zima, tak viem, že je zle. Musí byť pod mínus štyridsať. Keď máš slnko a bezvetrie, stan sa dokáže vyhriať," opisuje Vrábel, ako sa vysporiadava s nízkymi teplotami. Keď je počasie dobré, spolu s ostatnými pracovníkmi kempov na ľadovci hrávajú futbal, bežkujú alebo chodia behať po okruhu, ktorý si pred sezónou v snehu spevnili. Prečo posiela svoje ponožky do Južnej Ameriky, aké to bolo bežať maratón na Antarktíde v teniskách a teplákoch a prečo sa netreba na juhu obávať ľadových medveďov? Aj na tieto otázky zodpovie Róbert v novej epizóde Všesvet podcastu. Budeme radi, ak nás v tvorbe podcastu podporíte na Patreone. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nám napísať na [email protected] omnystudio.com/listener for privacy information.
NOW PLAYING
S9E7: ANTARKTÍDA - Keď chladničky kúria
No transcript for this episode yet
Similar Episodes
Mar 26, 2026 ·1m
Jan 2, 2026 ·47m
Dec 21, 2025 ·46m