EPISODE · Mar 16, 2020 · 41 MIN
Stanisław Obirek: dlaczego odszedłem z Kościoła?
from Poczytawszy · host Wydawnictwo_Agora
Stanisław Obirek - antropolog kultury, literaturoznawca, amerykanista, były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar księży, rozmawiają z Karoliną Oponowicz o fenomenie ich wspólnej książki „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”, która ukazuje się „w momencie przesilenia, w którym lawinowo rośnie liczba osób, które zachowują wrażliwość religijną ale mają alergię na instytucję kościoła, która źle zarządza kapitałem religijnym”. Po 30 latach spędzonych w zakonie oraz 15 latach poza strukturami kościoła ale też mając dostęp do poza polskiej perspektywy, Stanisław Obirek poddaje krytycznej ocenie to, jak zmieniał się polski Kościół za pontyfikatu Jana Pawła II oraz tłumaczy, co tak naprawdę przeżywają ludzie, którzy „stoją okrakiem” w obliczu decyzji czy odejść z Kościoła.
What this episode covers
Stanisław Obirek - antropolog kultury, literaturoznawca, amerykanista, były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar księży, rozmawiają z Karoliną Oponowicz o fenomenie ich wspólnej książki „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”, która ukazuje się „w momencie przesilenia, w którym lawinowo rośnie liczba osób, które zachowują wrażliwość religijną ale mają alergię na instytucję kościoła, która źle zarządza kapitałem religijnym”. Po 30 latach spędzonych w zakonie oraz 15 latach poza strukturami kościoła ale też mając dostęp do poza polskiej perspektywy, Stanisław Obirek poddaje krytycznej ocenie to, jak zmieniał się polski Kościół za pontyfikatu Jana Pawła II oraz tłumaczy, co tak naprawdę przeżywają ludzie, którzy „stoją okrakiem” w obliczu decyzji czy odejść z Kościoła.
NOW PLAYING
Stanisław Obirek: dlaczego odszedłem z Kościoła?
No transcript for this episode yet
Similar Episodes
No similar episodes found.
Similar Podcasts
No similar podcasts found.