Skip to content
A Xanela Podcast podcast artwork

PODCAST · news

A Xanela Podcast

by A Xanela

A Xanela é un medio de comunicación audiovisual, democrático e colectivo, orientado á promoción de contido social, político e cultural. A Xanela es un medio de comunicación audiovisual, democrático y colectivo, orientado a la promoción de contenido social, político y cultural.

Publisher-supplied feed metadata · PodParley refreshed May 6, 2022 · Source feed

Episodes

  1. 18. Diálogos sobre a psicanálise (Parte III)

    Manuel é Psicólogo clínico e psicanalista. Foi Presidente da Escola Lacaniana de Psicanálise, membro do Consello da Escola Europea de Psicanálise e Secretario do Bureau da Asociación Mundial de Psicanálise. É docente do Instituto do Campo Freudiano e foi Psicólogo Clínico do Servizo de…

    more
  2. 17. Diálogos sobre a psicanálise (Parte II)

    Manuel é Psicólogo clínico e psicanalista. Foi Presidente da Escola Lacaniana de Psicanálise, membro do Consello da Escola Europea de Psicanálise e Secretario do Bureau da Asociación Mundial de Psicanálise. É docente do Instituto do Campo Freudiano e foi Psicólogo Clínico do Servizo de…

    more
  3. 16. Diálogos sobre a psicanálise (Parte I)

    Manuel é Psicólogo clínico e psicanalista. Foi Presidente da Escola Lacaniana de Psicanálise, membro do Consello da Escola Europea de Psicanálise e Secretario do Bureau da Asociación Mundial de Psicanálise. É docente do Instituto do Campo Freudiano e foi Psicólogo Clínico do Servizo de…

    more
  4. 15. Resistir en terra allea. Saúde, feminismo e antirracismo.

    Que implicacións ten a migración en canto a saúde mental? Cómo rachar co eurocentrismo que caracteriza algúns movementos sociais do noso tempo? O Feminismo é sempre antirracista? A esquerda branca é unha aliada efectiva? Falamos con Aranxa Vicens; migrante, activista antirracista e membra de...

  5. 14. Socialismo no S. XXI

    Falamos con Xabier Pérez Davila do seu ensaio máis recente "Socialismo en Europa 2020. Unha proposta socialista, feminista e ecolóxica". Debemos optar pola planificación das nosas economías? Que facemos cos xigantes das tecnolóxicas? O socialismo está reñido coa liberdade? Ninguén dixo que pensar…

    more
  6. 13. Tecendo memoria: Ciudad de la selva

    Unha guerrilla que resistiu ó franquismo mais de 5 anos nunha cidade organizada no medio da "selva". Ós pés da Pena Trevinca artellouse a última fronte de batalla da Guerra Civil. Sputnik Labrego desenterra unha historia que Metrópolis.coop trae as nosas pantallas.

  7. 12. Pedagoxía transformadora: O modelo Semente

    Os Centros de Ensino Galego Semente xorden como unha iniciativa sen ánimo de lucro, co obxectivo de crear espazos educativos en galego, cun modelo pedagóxico baseado na coeducación e a integración no contexto social e urbano das crianzas.

  8. 11. (Es)pazo Meirás

    Un percorrido telemático pola exposición organizada pola CRMH arredor do Pazo de Meirás. Dende as súas orixes ate a devolución ó pobo, pasando polo espolio e a análise do espazo como centro político do Franquismo.

  9. 10. Okupar o baleiro: Errekaleor Bizirik

    Errekaleor é un barrio okupado e revitalizado dende o 2013. Máis de 100 habitantes, soberanía eléctrica, ecoloxismo e autoxestión aúnanse para loitar contra a especulación urbanística e a crise da vivenda nun barrio obreiro nado nos anos da Industrialización Franquista.

  10. 09.A última colonia de África: Sahara Occidental

    Hoxe cúmprense 45 anos dos Acordos de Madrid, nos que España cedeu o Sáhara Occidental ao Reino de Marrocos. Falamos con Brahim Dahane, un dos activistas máis recoñecidos da loita deste pobo

  11. 08.Voces do rural: Cooperativas agrarias

    A cooperativa A Carqueixa nace no ano 1994 nos Ancares, froito da colaboración dos gandeiros locais, para ofrecer un produto de calidade e respetuoso co medio ambiente e os animais. Hoxe, ofrecen por internet os seus productos a toda España. Falamos con Román Sánchez, xerente da cooperativa, para...

  12. 07. Ecoloxismo no Parlamento Galego. Con MARCOS CAL

    Entrevista a Marcos Cal, parlamentario galego polo Grupo Común da Esquerda. Facemos un breve percorrido polos movementos activistas, o ecoloxismo e o estado actual da política galega. Cunha mirada posta nas vindeiras eleccións do 12X

  13. 06. Ciencia contra a Desinformación. Con MANUEL REY (GCiencia).

    Manuel Rey, membro de GCiencia, é o noso entrevistado neste novo Podcast. Falamos con el sobre a ciencia no contexto actual. GCiencia acadou o Premio Prisma a Mellor Medio de Comunicación Científica de España no 2019. Cómo se loita contra as FakeNews, Haberá máis pandemias? Cal é o futuro da...

  14. 05. Universidade en loita contra a crise. Coa AAM e ANEGA.

    A crise derivada da COVID-19 acentuou as deficiencias e desigualdades do sistema universitario galego, algo que provocou mobilizacións online sen precedentes. Falamos coa Asemblea Aberta de Medicina e con Anega.

  15. 04. Feminismo dende o Goberno. Con ÁNGELA RODRÍGUEZ (PAM)

    O Ministerio de Igualdade ten un papel fundamental na protección das máis vulnerables. Atención 24horas, garantía habitacional, Ingreso Mínimo Vital para as vítimas de explotación sexual... Medidas, moitas, xa existentes, que se reforzan co Estado de Alarma. Antes do mesmo conversábamos con…

    more
  16. 03. Crise Económica. Con STUART MEDINA

    Conversamos con Stuart Medina sobre a dimensión da crise económica en curso, as formas de abordala que se están a abrir dende os principais actores políticos, e as propostas defendidas pola Teoría Monetaria Moderna. Hablamos con Stuart Medina sobre la dimensión de la crisis económica en curso…

    more
  17. 02. Ecoloxismo en tempos de pandemia. Con JUANTXO LÓPEZ DE URALDE

    Conversamos con Juantxo López de Uralde (Greanpeace, Equo, Unidas Podemos) sobre o Movemento Ecoloxista dende a Historia ó presente, dende o Estado Español ó contexto internacional, e, sobre todo, sobre a relación da pandemia actual co Cambio Climático e as estratexias para frealo. Hablamos con...

  18. 01. Movemento Trans e argumentario TERF. Con DANIELA FERRANDEZ e CRIS PALACIOS

    O Movemento Trans reinvindica dende fai tempo unha Lei de despatoloxización e autodeterminación de xénero. Neste contexto o argumentario TERF faise visible, posicionándose en contra destas peticións. Dende A Xanela entrevistamos a dúas mulleres referentes no Movemento Trans Galego: Daniela...

Type above to search every episode's transcript for a word or phrase. Matches are scoped to this podcast.

Searching…

We're indexing this podcast's transcripts for the first time — this can take a minute or two. We'll show results as soon as they're ready.

No matches for "" in this podcast's transcripts.

Showing of matches

No topics indexed yet for this podcast.

Loading reviews...

ABOUT THIS SHOW

A Xanela é un medio de comunicación audiovisual, democrático e colectivo, orientado á promoción de contido social, político e cultural. A Xanela es un medio de comunicación audiovisual, democrático y colectivo, orientado a la promoción de contenido social, político y cultural.

HOSTED BY

A Xanela

CATEGORIES

Frequently Asked Questions

How many episodes does A Xanela Podcast have?

A Xanela Podcast currently has 18 episodes available on PodParley. New episodes are automatically indexed when they're published to the podcast feed.

What is A Xanela Podcast about?

A Xanela é un medio de comunicación audiovisual, democrático e colectivo, orientado á promoción de contido social, político e cultural. A Xanela es un medio de comunicación audiovisual, democrático y colectivo, orientado a la promoción de contenido social, político y cultural.

How often does A Xanela Podcast release new episodes?

A Xanela Podcast has 18 episodes. Check the episode list to see recent publication dates and frequency.

Where can I listen to A Xanela Podcast?

You can listen to A Xanela Podcast on PodParley by clicking any episode. We provide an embedded audio player for direct listening, and you can also subscribe via your preferred podcast app using the RSS feed.

Who hosts A Xanela Podcast?

A Xanela Podcast is created and hosted by A Xanela.
URL copied to clipboard!