EPISODE · Dec 21, 2022 · 25 MIN
„Én döntöm el, hogy mire költsön a város” - Kék Kanapé #21 (3. rész)
from Kék Kanapé - Az Emberség Erejével Alapítvány podcastja · host emberseg
Közösségi részvétel, részvételiség, közösségi költségvetés. Néhány olyan fogalom, amivel az elmúlt években egyre többször találkozhattunk Magyarországon. De mitől válik egy kezdeményezés valóban közösségivé és részvételivé? Aktívabbak lesznek-e az állampolgárok, a döntéshozók valóban hajlandóak-e megosztani a hatalmat? Korlátozott hatást érnek el ezek a programok, esetleg a jövő önkormányzását vetítik előre? A Kék Kanapén ezekre a kérdésekre is kerestük a választ beszélgetőtársainkkal, Reszkető Petrával, Kiss Gabriellával és Peták Péterrel. Pécsen a témának aktualitást ad, hogy előkészületben van a város első közösségi költségvetése: vagyis az önkormányzat bevonná általa kezelt közpénz egy részének elköltésébe a pécsieket. A választott képviselők szabályozott, átlátható formában átadják a döntés felelősségét a lakosságnak egy nyilvános folyamat keretében. A választópolgárok jellemzően kisebb léptékű fejlesztési projekt-ötleteket javasolnak, az önkormányzat hivatali apparátusának szakmai szűrője után pedig a legalkalmasabbnak tűnő fejlesztési ötletekből szavazást ír ki a városlakók számára. Ezeket végül az önkormányzat saját fejlesztési projektjeként valósítja meg. A harmadik részben Peták Péter beszélt a Változtassunk a helyi demokrácia kultúráján! projektről, részvételiségről és a pécsi szálról. Az adás eredetileg a PécsTv 2022.12.02-én megjelent Közelítés című műsoronák hangfelvétele. Itt tekinthető meg! Aki kérdez: Gerner András Szignál: Kiss Irina Arculat: Biacsics Renáta – Renyagyár A Kék Kanapéról bővebben itt olvashatsz.
What this episode covers
Közösségi részvétel, részvételiség, közösségi költségvetés. Néhány olyan fogalom, amivel az elmúlt években egyre többször találkozhattunk Magyarországon. De mitől válik egy kezdeményezés valóban közösségivé és részvételivé? Aktívabbak lesznek-e az állampolgárok, a döntéshozók valóban hajlandóak-e megosztani a hatalmat? Korlátozott hatást érnek el ezek a programok, esetleg a jövő önkormányzását vetítik előre? A Kék Kanapén ezekre a kérdésekre is kerestük a választ beszélgetőtársainkkal, Reszkető Petrával, Kiss Gabriellával és Peták Péterrel. Pécsen a témának aktualitást ad, hogy előkészületben van a város első közösségi költségvetése: vagyis az önkormányzat bevonná általa kezelt közpénz egy részének elköltésébe a pécsieket. A választott képviselők szabályozott, átlátható formában átadják a döntés felelősségét a lakosságnak egy nyilvános folyamat keretében. A választópolgárok jellemzően kisebb léptékű fejlesztési projekt-ötleteket javasolnak, az önkormányzat hivatali apparátusának szakmai szűrője után pedig a legalkalmasabbnak tűnő fejlesztési ötletekből szavazást ír ki a városlakók számára. Ezeket végül az önkormányzat saját fejlesztési projektjeként valósítja meg. A harmadik részben Peták Péter beszélt a Változtassunk a helyi demokrácia kultúráján! projektről, részvételiségről és a pécsi szálról. Az adás eredetileg a PécsTv 2022.12.02-én megjelent Közelítés című műsoronák hangfelvétele. Itt tekinthető meg! Aki kérdez: Gerner András Szignál: Kiss Irina Arculat: Biacsics Renáta – Renyagyár A Kék Kanapéról bővebben itt olvashatsz.
NOW PLAYING
„Én döntöm el, hogy mire költsön a város” - Kék Kanapé #21 (3. rész)
No transcript for this episode yet
Similar Episodes
Jun 23, 2026 ·50m
Jun 21, 2026 ·33m
Jun 16, 2026 ·53m