Skip to content
Bajen Idag! podcast artwork

PODCAST · sports

Bajen Idag!

by Bajen Idag

Bajen Idag! är en oberoende podd av Bajensupportrar för Bajensupportrar. Vi följer Hammarby från ett supporterperspektiv med bland annat poddar direkt efter matcherna. Vi följer även Bajen med spelar- och ledarintervjuer samt inslag från matcher och träningar med Bajen. Vi följer primärt Hammarby Fotboll men även alla andra sektioner inom Hammarby.

Publisher-supplied feed metadata · PodParley refreshed Oct 11, 2026 · Source feed

Episodes

  1. Forcerad forcering (men äntligen trea i Halmstad)

    71 - 29 i bollinnehav 23-5 i skott Hörnor som fastnar på första gubbe 12785436754 - 0 Men till slut, världens vackraste Nahir Besara kaptenar och visar vägen för vad som ändå blir tre poäng (äntligen) i Halmstad. Från Rågsved pratar Camilo, GS, Hebrant och Anatoli ner matchen.

  2. Bestick i brödrosten

    torsk i hemmaderbyt mot dif. godnatt

  3. Atena och Adam - Hotellbokningar, smutstvätt och allt vi inte ser

    Atena Gerontidou - Team Manager och Adam Bulduk - Kit Manager, två av kugghjulen som håller allt flytande kring vårt A-lag, gästar Bajen Idag och under en härlig timme och några filtar på Carnegibryggeriets uteservering får vi svar på frågor som: - Finns det en "vanlig dag på jobbet för er? - Vem...

  4. Degen Away - Tre söndagspinnar

    På grund av väldigt utspridda poddare blev det bara en snabb incheckning denna gång. Hebrant gjorde vad han kunde för att vara med, men utan resultat. Men vi hoppas han överlever Juttebussen hem.

  5. PTSD och tre poäng

    GS, Hebrant och Camilo drog ut till Segeltorp för att försöka prata ner känslan efter en seger som inte kändes som vanligt. Vi surrar såklart Linds nedtagning, Nahirs inhopp och om Mackan är matchens spelare.

  6. HUR?!?!?

    Bollinnehav 70 % Förväntade mål (xG) 3,83 Totalt antal skott 24 Skott på mål 10 Beröringar i motståndarlagets straffområde 38 Stora möjligheter 7 Stora målchanser missade 6 Vad betyder förväntat antal mål (xG)? Hur vinner vi inte det här? GS, Jimmy och Anatoli försöker bryta ner det här debaclet...

  7. Brödrost i badkar

    Igen... Hur fan lyckades vi förlora även denna gång? Taffliga försök att besvara den frågan görs på Söder av Hebrant, Camilo, GS och Anatoli

  8. Cupkvart med förlängning - första steget mot Europa League

    Oscar, Oscar, Oscar... Slutsignal är slutsignal är lika med podd. Bortaresor kräver en bilpodd, således snackar vi ner denna cupstart som, utan att glänsa, gjorde jobbet. Camilo, Hebrant och Anatoli vid mickarna

  9. Den fagraste Lind som grönska kunde på jord

    När man trodde toppen var nådd kommer Lind-Boudri och visar en fobollsglädje som lyfter nya Söderstadion till sällan skådade nivåer. Varför mådde man ens dåligt innan? 14 poäng blev sex, tack vare relationism och kvalitet. Vi summerar en otrolig första halvlek och en kontrollerad andra halvlek.…

    more
  10. Ouff!

    Vi behövde studsa tillbaka, finns det ett bättre sätt än att sätta sig i en bil med sina närmsta och ta sig till en läktare för att där få se Bajen. På det ett Bajen som gjorde exakt det man önskade men kanske var rädd att man inte hade i sig. Hammarby från Söder dricker bira hela dan, bäst på…

    more
  11. Choke, tack och hej Europa

    Podd efter matchen mot Rakow

  12. Giljams gubbar

    Konsten att hantera Europa och Allsvenskan. Dagens enda live-podd spelas in direkt efter att Bajen har kört över Häcken med det mest nykomponerade av mittlås. Om vikten av att ha kvalitet på gubbe 13, 14 och 15. Den perfekta mellanmatchen. Med skönt sällskap går vi igenom dagen tillsammans....

  13. En robot, en riddare, ett godkänt resultat

    Cyniska Bajen lämnar Polen med 0-0. Bra är inte alltid så kul men det ever precis som sig bör inför returen hemma. Vi som blev kvar hemma sitter på Götgatan för att prata ner matchen i allmänhet och Warner Hahn i synnerhet. Medverkande: GS, Hebrant och Anatoli

  14. Bryssel, Besvikelse, Briljans - Nattsudd efter Anderlecht

    Klockan har hunnit passera midnatt innan vi till slut sitter och kan prata, om en match med två halvlekar, om en fotbollslektion, om byten som stjälper, om läktarsång som aldrig vill ta slut, om en påminnelse om varför man gör det här, om lyckan över att ändå vara Bajare trots resultatet....

  15. Pannkaka på Grimsta

    Det gräddas pannkakor och snackas ner match. Total dominans betyder inte så mycket när man släpper in den enda chansen bakåt. Riktigt surt att tappa på det här sättet, en ineffektivitet som straffade sig ordentligt. Hebrant, GS och Toli pratar.

  16. Adjei saves the dei

    Efter 1-1 i första Europamatchen för året samlas vi strax efter slutsignal för att summera vad vi bevittnat. Ska vi vara besvikna? Ska vi vara nöjda? Viktigast av allt - Adjei saves the dei och det här lever inför returen! Medverkande: Hebrant, GS, André och Anatoli

  17. Lind är danska för porr

    Perfekta passar ledde till 4-0 mot Degerfors. GS, Hebrant och Hagbo pratar ner matchen tillsammans med bandystjärnan Adam Gilljam som är tillbaka i Bajen Idags panel. Vi snackar Montes mål, Linds erotiska passar, Nahirs roll och ryktet om Amin Boudri till Bajen. (Vissa upplevde att…

    more
  18. 2-0 mot Kalmar - Det är stabilt!

    Ny seger för Bajen så Toli, GS och Nicke tog sig ner till Hammarby sjö för att prata ner matchen mot Kalmar FF. Vi pratar om hur stabilt det var i Henrik Rydströms andra raka seger som Bajentränare och hur spelet förändrats sedan våren. Frågan är hur oroande var sista kvarten?

  19. FÖRSTA DEJTEN - Henrik Rydström och Theo Olsson

    Först ska man vinna match, sen är man välkommen att medverka i Bajen Idag. På en solig uteservering slår vi oss ner för att ta ett snack med huvudtränare Henrik Rydström och Assisterande Theodor Olsson. Resultatet: över två timmar snack som spänner över Hammarbyismen, fotbollsfilosofi, Europa,...

  20. Elloskross och kära återseenden

    Vanan trogen vinner vi i Borås. Efter match samlas vi i vårt hyrda hus och snackar ner matchen. Vi är glada, vi är nöjda och mest av allt är det otroligt skönt att vara igång med Bajen igen! Medverkande: Hebrant och Anatoli

  21. Kvartalssamtal med Adrian von Heijne

    Som traditionen bjuder var det dags att slå sig ner med vår nygifte teknisk chef Adrian von Heijne för att stämma av läget, snacka lite vårsäsong men också blicka framåt. Det blir en halva med mer fokus på dam och en halva med mer fokus på herr men såklart en del surr om allt från KPI:er till...

  22. Bajen isommar - del 3. Haris Laitinen

    I del 3 av Bajen isommar länkar vi upp över en bira med Skarpnäcks stolthet och en given representant från den (ö)kända 84-kullen. Du kan ta Haris ur Bajen, men du kan aldrig ta Bajen ur Haris. Gäst: Haris Laitinen Medverkande: GS, Hebrant och Anatoli (Och Jimmy med klass-instick)

  23. Bajen isommar - del 2. Trym Bergman

    I del 2 av Bajen isommar får vi den stora äran att prata med en våra guldhjältar, mannen som spelade överallt och dessutom bra. Trym é grym, det är sen gammalt. Och att Bajen lever kvar i vår hjälte är tydligt. Gäst: Trym Bergman Medverkande: GS, Hebrant och Anatoli

  24. Bajen isommar - del 1. Pavle Vagic

    En av våra absoluta favoriter senaste åren, Pavle Vagic gästar och det blir ett snack om saknaden efter Bajen, livet i Kina, vad som krävs för att må bra och prestera och en del annat. Gäst: Pavle Vagic Medverkande: Hebrant och Anatoli

  25. Några procent bättre

    Nicke Hebrant och Christopher GS tog sig till Kanalplan för att snacka ner våren med kapten Alice Carlsson och huvudtränare William Strömberg. Vi surrar om Häckentorsken, kryckor och hur laget, trots alla tapp, lyckats skapa en vinnarkultur. (Vår vanliga utrustning strulade så ljudet kan låta…

    more
  26. Rydström ersätter KK - är vi nöjda nu?

    Henrik Rydström ersätter Kalle Karlsson och tvingar Bajen Idag att försaka alla sina åtagande för att samla in intervjuer från Årsta och prata ner tränarbytet. Medverkande idag är Christopher GS, Anatoli, Hagbo, Hebrant, Yxan, Hjelmberg, Rydström och Mattias Fri.

  27. KK - Kollektiv Kollaps

    Bajen Idag testar distanspodd utan programledare. Det går lika bra som andra halvlek på Hisingen. Hisinge-spöket lever vidare och ett surt jävla uppehåll väntar. Kram på er, vi hörs vidare

  28. Gröna Vita Slagbara

    Totalt oacceptabel derbytorsk. Tränare? Spelare? Var läggs skulden? Camilo, GS, Hebrant och Anatoli gör ett försök att sortera skiten...

  29. Förfana och Al-Tid lika pissdålig

    Tekiskt havera på plan och tekniskt haveri på Bajen Idag. Sur och frustrerande jävla förlust igen... Varannan-laget Bajen strikes again. På helig mark spelar Camilo, Jimmy och Anatoli in nånting efter

  30. Assuefacere

    Vanan inne än? Jo tack, så studsar man tillbaka från en käftsmäll! Efter att ha krossat malmö hemma snackar vi lite om känslan och mycket om Nahir Besara. Medverkande: Camilo, Hebrant, GS och Anatoli

  31. Spelpaus.se

    Finaltorsk med tifo som enda ljusglimt. Hebrant, Camilo och Anatoli.

  32. 3 poäng är mer än 4 äpplen

    ÖvertidsVictor slår till igen och räddar hemresan från göteborg! I en (långsam) bil ska vi prata ner vad som gick från bedrövelse till eufori när Bajen tar hem 3 poäng. Segerreceptet? 4 äpplen... I bilen och vid mickarna: GS, Hebrant, Anatoli och lite coach Dogge

  33. Flummiga Klausuler - Sportchef Mikael Hjelmberg lägger ut texten

    Chefen av Sportcheferi gästar oss på Carnegie Bryggeriet för att svara på alla våra frågor och tankar gällande arbetet som scout och sportchef. - Hur går en scoutingresa till? - Vilka do´s och dont´s finns vid kontraktsskrivning? - Finns det flummiga klausuler? - Bonusar i kontrakt - Tits up! Och...

  34. Inverterad Matchcoaching och den Falskaste av Nior

    1 match. 2 halvlekar. 3 noll. Blandade känslor efter att ha vunnit med trygga 3-0, den svaga starten, det uteblivna bytet ochden falskaste av ior. Vi samlas för dagen i Rågsved där vi över några empanadas och rom och cola snackar ner matchen. Medverkande: Camilo, Hebrant och Anatoli

  35. Matchcoaching Smatchcoaching

    Efter kryss i "bortaderbyt" mot dif samlas vi på Hammarbys pärla för att, efter att ha lugnat oss och dragit en pizza prata ner matchen. Startelvan fanns lite att säga om, de första 15 en hel del och sen matchcoahningen. En match som eventuellt förtjänade mer, ett lag som definitivt gör att vi...

  36. Hädiskt mot hbk

    Vi snackar ner besvikelsen och poängtappet. Valde vi rätt spelare? Var OJS bra? Borde Frank startat? Med i dagens avsnitt är GS utan kryckor, Camilo, Hebrant och debutanten André.

  37. När Vasic växte upp, fann han ett grönvitt lag

    När Nikola Vasic växte upp, fann han ett grönvitt lag.... Efter rekordkrossen samlas vi på Carnegiebryggeriet för att i ett Chembre Separée försöka summera den här överkörningen, lyriska Bajen Idag goas samlade ödmjuka Bajen Idag. Medverkande: Hebrant, GS, Camilo och Anatoli

  38. Andliga sånger 2

    Efter att ha lyckats undvika att hoppa i Fyrisån spelar vi in i bilen efter den svidande förlusten mot Sirius. Hur gick vi från taktisk triumf till taktiskt fiasko? Var vi bra? Vad händer med vänsterkanten? Oroliga? För vad? För objektivitet ringer vi in GS från soffan i Barnängen. I bilen…

    more
  39. Fotbollssoldater och KPI-konst med Adrian von Heijne

    Vi tog oss till Årsta för en incheckning med teknisk chef Adrian von Heijne för att stämma av läget såhär i starten av säsongen, hur han upplevt premiären, hur han ser på den finaltäta våren, hur KPI:erna lirar och lite allmänt surr om sport och livet. Medverkande: AvH, Hagbo, Hebrant och Anatoli

  40. Apostel Paulos Frälser Premiären

    VI HAR EN DRÖM ATT TA POKALEN - PRECIS SOM 2001 Direkt efter slutsignal på vad som kan vara den bästa premiärinsatsen av någon någonsin samlas vi, lyriska och lyckliga för att försöka summera vad vi precis bevittnat. Förutsättningarna var bakochfram och eldprovet skulle definiera säsongen…

    more
  41. Götgatan (med omnejd) i April

    Inför premiär-podd! Hebrant, GS, Jimmy och Toli slår sig ner på ett fik på Ringvägen en solig söndag då det officiellt är mindre än en vecka kvar till Allsvensk premiär. - Historiska resultat - Premiärtifon - Matchdagsrutiner och vidskepelser - Hur blir det i år? Såväl med Götgatan som med…

    more
  42. Öka takten första kvarten! [Dam-premiär]

    Nicke, Jimmy och Toli tinar och snackar efter premiären. Tar snack med: Elin Sørum, Øyvind Tjelde Haga, Vivienne Lia och Vilma Koivisto.

  43. Hahn hela Dahn - Bajen till final

    Efter att ha svängt, krängt och nästan tagit livet av oss står vi här som finalister i cupen. En första halvlek, en annan andra halvlek och så hhärtsnörpande straffavgörande. Camilo, Hebrant och Anatoli försöker sätta ord på vad vi nyss var med om.

  44. "När nån slår mig på testerna, då börjar jag gymma"

    Bajen Idags bröder har varit på tröjsläpp samt på Årsta där vi fick nöjet att surra med Oscar Johansson Schellas och Paulos Abraham om allt från derbyt, det som komma skall och hur vi mår just nu.

  45. Värdig öldusch!

    Efter ett rökigt, bökigt och rätt dåligt derby slutar det som det alltid gör, Bajen vinner och andra får ta sig hem... Hebrant, Den ofrivillige poddaren Jimmy och Anatoli pratar om en match som inte gick att prata ner.

  46. Studio Bajen | William Strömberg

    Efter skador, operationer, europamatcher och ett gästspel i en mer officiell Bajenpodd fick vi äntligen sätta oss ned med damernas huvudtränare - William Strömberg. Hur var vägen till Bajen? Hur kändes det när nästan en hel startelva försvann? Är det någon skillnad på att träna tjejer eller…

    more
  47. Tack för kaffet och vila i frid

    7 mål, 5 målskyttar och 3 poäng. Toli, Camilo och GS ses vid Hammarby sjö och försöker inte flyga väg i hybrisen. Vi försöker hitta några orosmoln, letar önskemotstånd i slutspelet och ser strategin perfekt förkroppsligad i dagens byten.

  48. Arboga 7,2 Mbit/s

    Årets första bortaresa! Årets första fylla för Camilo! Årets första hattrick signerat Besara! Pga svag uppkoppling ute på vischan sker uppladdning in på sentimmarna hemma i Hägersten. Men inspelningen skedde i bilen på väg hem där Hebrant, Camilo och Anatoli försöker summera årets första…

    more
  49. Alice in Bajenland

    På vårt nya favoritställe slår vi oss ner med kapten Alice Carlsson för att prata nuläge, europaspel, hur det egentligen kändes i vintras med alla förändringar, att tvätta sina egna träningskläder, att stanna i Bajen för att vinna titlar men också bonde söker söker fru och lite annat. Medverkande...

  50. Yngst är Äldst - Lind är klar Live

    En fullmatad torsdagspodd där vi varvar intervjuer med coach Dogge, Hampus Skoglund och Mackan Karlsson med några öl på Carnegie bryggeriet i sjöstan. Dessutom får vi under inspelningen uppleva hur Victor Lind presenteras. Med idag är Anatoli, GS, Camilo och Nicke Hebrant

Type above to search every episode's transcript for a word or phrase. Matches are scoped to this podcast.

Searching…

We're indexing this podcast's transcripts for the first time — this can take a minute or two. We'll show results as soon as they're ready.

No matches for "" in this podcast's transcripts.

Showing of matches

No topics indexed yet for this podcast.

Loading reviews...

ABOUT THIS SHOW

Bajen Idag! är en oberoende podd av Bajensupportrar för Bajensupportrar. Vi följer Hammarby från ett supporterperspektiv med bland annat poddar direkt efter matcherna. Vi följer även Bajen med spelar- och ledarintervjuer samt inslag från matcher och träningar med Bajen. Vi följer primärt Hammarby Fotboll men även alla andra sektioner inom Hammarby.

HOSTED BY

Bajen Idag

Produced by Christopher Gimling Shaftoe Shafling Media AB

Frequently Asked Questions

How many episodes does Bajen Idag! have?

Bajen Idag! currently has 238 episodes available on PodParley. New episodes are automatically indexed when they're published to the podcast feed.

What is Bajen Idag! about?

Bajen Idag! är en oberoende podd av Bajensupportrar för Bajensupportrar. Vi följer Hammarby från ett supporterperspektiv med bland annat poddar direkt efter matcherna. Vi följer även Bajen med spelar- och ledarintervjuer samt inslag från matcher och träningar med Bajen. Vi följer primärt Hammarby...

How often does Bajen Idag! release new episodes?

Bajen Idag! publishes regularly with 238 episodes available. Check the episode list for the typical release schedule.

Where can I listen to Bajen Idag!?

You can listen to Bajen Idag! on PodParley by clicking any episode. We provide an embedded audio player for direct listening, and you can also subscribe via your preferred podcast app using the RSS feed.

Who hosts Bajen Idag!?

Bajen Idag! is created and hosted by Bajen Idag.
URL copied to clipboard!